Nowe miasta w woj. mazowieckim 2026
Jak już wspomnieliśmy, zgodnie z zaprezentowanym projektem 1 stycznia 2026 r. sześciu miejscowościom zostanie nadany status miasta. Po jednej znajduje się w woj. lubelskim, woj. opolskim i woj. śląskim. Pozostałe trzy leżą w woj. mazowieckim:
- Stanisławów - gm. Stanisławów, pow. miński;
- Małkinia Górna - gm. Małkinia Górna, pow. ostrowski;
- Staroźreby - gm. Staroźreby, pow. płocki.
W uzasadnieniu do projektu wymieniono konkretne uwarunkowania, które przemawiają za nadaniem statusu miasta wspomnianym miejscowościom. W przypadku Stanisławowa to m.in. cechy funkcjonalno-przestrzenne wskazujące na miejski charakter, dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna oraz poparcie opisywanej zmiany przez samych mieszkańców. Podobne argumenty padły też w kontekście Małkini Górnej - dodano do nich jeszcze chociażby zróżnicowaną zabudowę. Nie inaczej było w przypadku Staroźrebów. Przy wszystkich wymienionych miejscowościach podkreślono, że głównym źródłem utrzymania ich mieszkańców jest działalność pozarolnicza. W kontekście Stanisławowa napomniano też, że w przeszłości posiadał już prawa miejskie (1523–1870).
Zmiany na mapie woj. mazowieckiego - gmina i miasto z nowymi granicami 2026
Poza wyliczeniem nowych miast, w rozporządzeniu ustalono również granice kilku polskich gmin. Zmian należy spodziewać się również w woj. mazowieckim. "Z dniem 1 stycznia 2026 r. ustala się granice następujących gmin: [...] gminy Zakrzew i miasta na prawach powiatu Radom przez włączenie do dotychczasowego obszaru gminy Zakrzew części obszaru obrębu ewidencyjnego Las Kapturski, to jest działki ewidencyjnej nr 1/46, o powierzchni 1,63 ha, z miasta na prawach powiatu Radom" - czytamy.
Podobne zmiany czekają miasto Przytyk w pow. radomskim, w woj. mazowieckim. W rozporządzeniu założono "włączenie do dotychczasowego obszaru miasta obszaru obrębu ewidencyjnego Podgajek Wschodni, o powierzchni 98,80 ha, oraz obszaru obrębu ewidencyjnego Podgajek Zachodni, o powierzchni 144,36 ha, z gminy Przytyk".
W pierwszym z przypadków wyjaśniono, że "wnioskodawca uzasadnia proponowaną zmianę koniecznością rozwiązania problemów związanych z urządzeniem i utrzymaniem dróg dojazdowych dla mieszkańców miejscowości Janiszew". Jak dodano, włączenie omawianej działki w granice gminy Zakrzew "pozwoli na wybudowanie drogi publicznej, a tym samym rozwiąże problem właścicieli działek, którzy nie mogą uzyskać pozwolenia na budowę z uwagi na fakt, iż nie posiadają dostępu do drogi publicznej".
W drugim przypadku jako przesłanki przemawiające za zmianą granic miasta Przytyk wskazano "pozyskanie nowych terenów inwestycyjnych i mieszkaniowych, wzrost atrakcyjności i wartości terenów budowlanych, poprawę jakości życia mieszkańców zamieszkujących teren objęty zmianami". "Zmiana granic miasta Przytyk wynika z potrzeby doprowadzenia do zgodności w funkcjonowaniu niektórych terenów ze stanem faktycznym i uproszczenia działań administracyjnych" - czytamy.

