Tęcza na placu Zbawiciela

i

Autor: Budżet Obywatelski

budżet obywatelski

Tęcza wróci na plac Zbawiciela? Zadecydują o tym mieszkańcy Warszawy

2024-02-23 14:48

Aktywiści z Homokomando ponownie zawalczą o przywrócenie tęczy na plac Zbawiciela w Warszawie. Wśród projektów w budżecie obywatelskim pojawił się pomysł "Nowa Tęcza na Placu Zbawiciela", który zakłada przywrócenie słynnego łuku do centrum stolicy.

To już kolejny rok, w którym aktywiści zrzeszeni wokół organizacji Homokomando będę starali się o przywrócenie słynnej tęczy na plac Zbawiciela w ramach budżetu obywatelskiego. W poprzednich latach ta sztuka im się nie udała, jednak w tegorocznej edycji będą mieli kolejną szansę.

Symbol LGBT+ powróci do centrum Warszawy?

Wśród ogólnomiejskich projektów w budżecie obywatelskim znalazł się pomysł Linusa Lewandowskiego "Nowa Tęcza na Placu Zbawiciela", który zakłada ustawienie łuku LGBT+ na Placu Zbawiciela. Ma on nawiązywać do słynnej instalacji Julity Wójcik "Tęcza". Stała ona w tym samym miejscu w latach 2012-2015 i była symbolem społeczności LGBT+ w stolicy.

"Projekt polega na postawieniu na środku pl. Zbawiciela obiektu małej architektury w kształcie przerwanego łuku, pod nazwą Łuk LGBT+. Stelaż obiektu zostanie wykonany z materiałów jak najmniej palnych oraz pomalowany w kolorach: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim i fioletowym. Zostanie ustawiony prostopadle w zabytkowej Osi Stanisławowskiej, wpisując się w jej założenia urbanistyczne. Przywróci tradycyjny charakter Placu" - czytamy w opisie propozycji.

Tęczowe flagi w całej Warszawie?

Autorzy projektu chcą, by tęcza została ustawiona na placu w czerwcu, czyli miesiącu równości. Proponują także, by przez ten czas we wszystkich dzielnicach Warszawy wisiały tęczowe flagi. Koszt projektu to 700 tys. złotych.

"Afirmacja tęczy, pokazywanie symboliki LGBT+ w centralnych miejscach publicznych, w sposób jawny i odważny - pokazuje, że bycie osobą LGBTQIA+ nie jest powodem do wstydu, ale właśnie czymś _normalnym_. Dlaczego ktoś miałby wstydzić się bycia gejem, jeśli na centralnym placu Warszawy stoi wielka tęcza w kolorach gejów?" - argumentują swoją propozycje autorzy projektu.

Obecnie projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego w Warszawie są oceniane przez urzędników. Mieszkańcy będą mogli głosować na wybrane propozycje od 15 do 30 czerwca. W przyszłym roku na realizację pomysłów mieszkańców z budżetu obywatelskiego Warszawa przeznaczy ponad 100 mln zł.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2023 - instalacja pod MEiN

Wielka tęcza wróci do centrum Warszawy? Jest taka szansa