Kardynał Nycz Konklawe 2025

i

Autor: pixabay / Piotr Rymuza / Wikipedia (kółeczko)

Konklawe

Ten kardynał z Warszawy weźmie udział w konklawe. Czy ma szansę zostać nowym papieżem?

2025-04-22 11:26

W Poniedziałek Wielkanocny, w wieku 88 lat, zmarł papież Franciszek. W związku z jego śmiercią kardynałowie Kościoła katolickiego wkrótce zbiorą się w Watykanie, by wybrać nowego papieża. Wśród elektorów znajduje się czterech polskich kardynałów, w tym jeden z Warszawy. Jakie ma szanse?

Spis treści

  1. Papież Franciszek nie żyje. Konklawe 2025: kto zostanie nowym papieżem?
  2. Kardynał z Warszawy weźmie udział w wyborze papieża
  3. Czy kardynał Nycz ma szansę zostać papieżem?

Papież Franciszek nie żyje. Konklawe 2025: kto zostanie nowym papieżem?

Po śmierci papieża Franciszka 21 kwietnia 2025, Kościół katolicki stanął przed wyborem nowego przywódcy. Gdy Ojciec Święty zostanie pochowany, rozpocznie się konklawe, czyli specjalne zgromadzenie kardynałów z całego świata, którzy wybierą jego następcę. 

Już teraz jednak ruszyła giełda nazwisk dotycząca najpoważniejszych kandydatów na 267. papieża w historii. Pojawiają się na niej takie postacie jak kard. Luis Antonio Tagle z Filipin, włoski sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, czy kard. Robert Sarah z Gwinei.

Kardynał z Warszawy weźmie udział w wyborze papieża

Wśród 135 kardynałów z całego świata w konklawe weźmie udział także czterech hierarchów z Polski. To:

  • Stanisław Ryłko,
  • Kazimierz Nycz,
  • Konrad Krajewski,
  • Grzegorz Ryś.

Ze względy na wiek nie ma w tym gronie kard. Stanisława Dziwisza, byłego osobistego sekretarza papieża Jana Pawła II. W konklawe mogą bowiem brać udział tylko kardynałowie do 80. roku życia.

W gronie czterech Polaków z perspektywy Warszawy najciekawsza wydaje się postać Kazimierza Nycza, który co prawda pochodzi ze Śląska, ale to ze stolicą Polski wiążą się jego działalność w Kościele w ostatnich latach.

75-letni Nycz zaczynał jako biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej mianowany w 1988 roku przez Jana Pawła II. 9 czerwca 2004 Jan Paweł II mianował go z kolei biskupem diecezjalnym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Do Warszawy Kazimierz Nycz trafił 3 marca 2007 roku za sprawą następcy Jana Pawła II, czyli papieża Benedykta XVI. Ten mianował go arcybiskupem metropolitą warszawskim. W 2010 również decyzją papieża Benedykta, Nycz został mianowany kardynałem, zyskując tym samym prawo udziału w konklawe.

Kazimierz Nycz stał na czele archidiecezji warszawskiej do 2024 roku, gdy papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu złożoną z uwagi na zaawansowany wiek. Od tego czasu kardynał Nycz pełni funkcję  arcybiskupa seniora archidiecezji warszawskiej. 

Czy kardynał Nycz ma szansę zostać papieżem?

Wśród komentarzy znawców Watykanu i Kościoła nazwisko kardynała Nycza nie pojawia się wśród faworytów w tegorocznym konklawe. Z czwórki polskich uczestników wyboru nowego papieża wydaje się, że szanse ma jedynie pochodzący z Łodzi kard. Konrad Krajewski, który był bardzo bliskim współpracownikiem papieża Franciszka, a wcześniej przez kilkanaście lat służył jako ceremoniarz papieski u boku Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Ponowny wybór Polaka na papieża byłby ogromnym zaskoczeniem, jednak jak pokazuje historia, wiele razy decyzje konklawe okazywały się mocno zaskakujące. Dopóki nowy papież nie zostanie zaprezentowany światu na balkonie Bazyliki św. Piotra, wszystko jest więc możliwe.

Papież Benedykt XVI w Polsce - zobacz archiwalne zdjęcia:

Tak opieczętowali apartamenty papieża