Atrakcje

Tłumy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Tyle osób odwiedziło już nową siedzibę

2024-11-19 19:15

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie od dnia otwarcia nowej siedziby cieszy się wśród mieszkańców miasta i turystów naprawdę dużą popularnością. Choć sama bryła gmachu wywołała duże emocje, zdecydowanie nie odstraszyła zwiedzających. Ile osób odwiedziło budynek przy Marszałkowskiej w ciągu dwóch pierwszych tygodni działania?

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - otwarcie nowej siedziby

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie została oficjalnie otwarta 25 października. Warto zaznaczyć, że piątkowa uroczystość była jednak jedynie niewielką częścią festiwalu inaugurującego pracę instytucji. W programie do 10 listopada znalazło się bowiem ponad 100 specjalnie przygotowanych wydarzeń - spacerów, koncertów, spotkań, wykładów, warsztatów, performansów czy pokazów filmowych. Wszystkie atrakcje w ramach dni otwarcia były nieodpłatne.

Po krótkim czasie działania muzeum w nowej przestrzeni przyszedł czas na pierwsze podsumowania. Jak poinformował w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, tylko w pierwszy weekend do gmachu przy Marszałkowskiej wybrało się blisko 50 tys. osób.

Czytaj również: Sukces Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W weekend nową siedzibę odwiedziły tłumy

200 tys. zwiedzających w dwa tygodnie

Czy zainteresowanie muzeum udało się ostatecznie utrzymać? Wiele wskazuje na to, że festiwal otwarcia okazał się sukcesem. Dyrektorka instytucji Joanna Mytkowska poinformowała bowiem w rozmowie z PAP, iż w czasie dwóch pierwszych tygodni w nowej siedzibie gościło ok. 200 tys. osób.

Warto przypomnieć, że otwarcie wystawy stałej w MSN zaplanowano na 21 lutego 2025 r. Nie oznacza to jednak, że do tego czasu na odwiedzających nie czekają dedykowane atrakcje.

- W Galerii A, usytuowanej tuż przy głównym wejściu od ul. Marszałkowskiej, prezentujemy wystawę 16. Edycji Festiwalu Warszawa w Budowie. Ruszył także intensywny program publiczny. Program tworzy nie tylko zespół muzeum, ale w dużej części także inne organizacje, których działania będą realizowane w MSN. Na przykład w listopadzie odbędzie się u nas spektakl teatralnej grupy Centrala, którą kieruje Michał Zadara. Zapraszamy także do organizacji dyskursywnych projektów, spotkań, debat, warsztatów oraz performensów. W muzeum pracuje Społeczna Rada Programów Publicznych - doradza ona, jakie tematy są dziś naprawdę istotne, ponieważ nie jesteśmy w stanie zorganizować wszystkiego sami. Program publiczny rozszerza formułę funkcjonowania muzeum jako instytucji, która chce słuchać i otwierać się na współprogramowanie wraz z publicznością - podkreśliła Mytkowska.

Jak dodała, zainteresowani mogą już odwiedzać działające przy muzeum kino. Poza tym uruchomiono dla nich dedykowane programy edukacyjne w różnorodnych odsłonach.

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:
Byliśmy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Dzieje się!