Elizeum

i

Autor: UM Warszawa / Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Z Warszawy

To jeden z najbardziej tajemniczych zabytków Warszawy. Podziemną grotę czeka remont

Pod koniec sierpnia stołeczny ratusz poinformował o ogłoszeniu przetargu na wykonanie hydroizolacji oraz niezbędnych robót remontowych i zabezpieczających w podziemnej grocie Elizeum w parku Na Książęcem w Warszawie. Urzędnikom zależy na tym, by dzięki pracom uratować ten tajemniczy zabytek. Termin składania ofert mija 10 września.

Tajemniczy zabytek w Warszawie - czym jest Elizeum?

Podziemna budowla powstała pod koniec XVIII wieku. Jak przekazał ratusz, to dwukondygnacyjna rotunda, którą wykonano z cegły według projektu Szymona Bogumiła Zuga. Obiekt został zbudowany na zlecenie księcia Kazimierza Poniatowskiego, brata króla. Po co go stworzono? Urzędnicy poinformowali, że rotunda miała przede wszystkim funkcjonować jako podziemne miejsce przyjęć.

- Budowla została nazwana na cześć mitycznych Pól Elizejskich. Wysokość rotundy to 8 m, a średnica 7,5 m. Obiekt, który zajmuje powierzchnię ponad 200 mkw., pierwotnie pełnił funkcje rozrywkowe, będąc rodzajem podziemnej groty parkowej. Elizeum składa się z pięciu stref funkcjonalno-użytkowych: strefy wejściowej, strefy reprezentacyjno-wypoczynkowej, głównej sali pod kopułą, strefy gospodarczej, strefy chóru muzycznego i strefy komunikacji - klatki schodowej - przekazał ratusz.

Przed wieloma laty wnętrze groty było bogato zdobione - znalazły się w nim m.in. rzeźby oraz kolumny. Z czasem obiekt zaczął jednak niszczeć, również wskutek porastania korzeni drzew i krzewów. Niemal całkowitemu zniszczeniu uległa już warstwa izolacji, którą pokryto obiekt od zewnątrz. Mijające lata nie pomogły więc w ochronieniu historycznego wystroju z freskami i sztukateriami.

Elizeum czeka remont

- Elizeum to jeden z najbardziej tajemniczych zabytków Warszawy. Sama budowla i teren parku są wpisane do rejestru zabytków. Przez 200 lat izolacja z gliny była niszczona przez siły natury. Dlatego teraz tak ważne jest stworzenie jej na nowo i zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Prace, których dotyczy ogłoszony przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta przetarg, zostaną zrealizowane do połowy 2028 roku. Inwestycja będzie dofinansowana z "Rządowego Programu Odbudowy Zabytków" - przekazała wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Miastu zależy obecnie na odtworzeniu izolacji przeciwwodnej i wentylacji, tak aby ochronić obiekt przed dalszym niszczeniem. Ze względów technicznych odkopywanie budowli możliwe będzie wyłącznie odcinkami, a całość zostanie tymczasowo zadaszona - przekazał ratusz.

- Pierwsza faza prac będzie polegała na kontrolowanym osuszaniu zabytku i jego zabezpieczeniu przed wodami opadowymi. Usunięta zostanie wierzchnia warstwa ziemi, oczyszczone, odgrzybione i wzmocnione zostaną mury oraz uzupełnione spoiny. Druga faza to prace związane z odtworzeniem historycznej izolacji z gliny. Przeprowadzone będą także roboty budowlane, rekonstrukcyjne i zabezpieczające - poinformowali urzędnicy.

W przeszłości zdążono już udrożnić górne wejście, dzięki pracom przeprowadzonym w 2021 r. Dzięki temu wnętrza mają lepszą wentylację. Wszystkie roboty na miejscu będą oczywiście prowadzone zgodnie z pozwoleniami konserwatorskimi i pod nadzorem Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Przebudowa skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej w Warszawie (sierpień 2024) - zobacz zdjęcia:

Niezwykła atrakcja 20 minut od Warszawy! Spodoba się miłośnikom przygód