Ponurzyca

i

Autor: Wikimedia Commons / Panek; Wikimedia Commons / MartinVeselka

Z regionu

Zdaniem wielu to najpiękniejsza wieś na Mazowszu. Jej nazwa zaskakuje

2024-11-22 18:52

Poszukując w sieci pomysłów na wycieczki po woj. mazowieckim, natrafić można na malowniczą wieś, nazywaną najpiękniejszą w regionie. Jej nazwa - Ponurzyca - może nieco zniechęcać, jednak w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z klimatem tego miejsca. Czym więc wyróżnia się ta wyjątkowa miejscowość i jak szybko można dojechać do niej z Warszawy?

Spis treści

  1. Najpiękniejsza wieś w woj. mazowieckim? Jednym z faworytów jest Ponurzyca
  2. Ponurzyca, historia, położenie, liczba mieszkańców 

Najpiękniejsza wieś w woj. mazowieckim? Jednym z faworytów jest Ponurzyca

Wieś Ponurzyca położona jest w powiecie otwockim, w gminie Celestynów. Aby dojechać do niej ze stolicy, wystarczy godzinna wycieczka. Będąc już na miejscu, można skutecznie odciąć się od gwaru miasta i spokojnie obcować z tym, czego tak często brakuje w dużych ośrodkach, czyli z bujną naturą.

Ponurzyca, historia, położenie, liczba mieszkańców 

Jak podkreślono w serwisie Szlaki Turystyczne Mazowsza, Ponurzyca powstała na przełomie XVIII i XIX w. jako wieś czynszowa w osieckich dobrach Potockich. "Rozsiana jest trochę na wzgórzach, trochę w dolinach, czyli »po norach« - stąd nazwa wsi. Ma aż osiem kolonii rozrzuconych po tarasie erozyjnym. Góry Ponurzyckie mają 140 m n.p.m., co przy wysokości względnej 18-25 m zapewnia wspaniałe widoki na Górę Kalwarię i Czersk. Przez wieś płynie struga Ślepota" - czytamy.

Według danych GUS z 2021 r. Ponurzycę zamieszkuje ok. 200 osób. Jak poinformowały w jednym z materiałów promocyjnych władze gminy Celestynów, miejscowość chętnie wybierają mieszkańcy Warszawy, którzy kupują tam domki, by spędzać więcej czasu poza miastem.

Warto zaznaczyć, że wieś położona jest na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. To idealne miejsce do spacerów, wycieczek rowerowych, wypoczynku wśród drzew. "W wolne dni mieszkańcy spotykają się na byłym terenie szkolnym, gdzie zabytkowy budynek poszkolny, pobudowany przez dziadków i pradziadków, służy za bibliotekę, miejsce spotkań rady sołeckiej i w szczególne, świąteczne dni za kaplicę, a także miejsce, w którym grzybiarze mogą napić się herbaty" - słyszymy na wspomnianym już nagraniu promocyjnym. W środku wsi działa również stajnia. Co więcej, okoliczne tereny skrywają ciekawą legendę. Opowiada o tym, że nieopodal wsi czart chciał zbudować świątynię z kamieni. Nie zdążył tego zrobić w czasie jednej nocy, choć taki postawiono mu warunek, więc o poranku kamienie rozsypały się po całej okolicy. W miejscu tym znaleźć można miejsce do dziś zwane Czarcim Dołem.

Więcej ciekawostek o Ponurzycy i jej okolicach znajdziecie na poniższym nagraniu, wykonanym w ramach Jubileuszu 70-lecia Gminy Celestynów:

Osiedle przy ul. Dudziarskiej w Warszawie (wrzesień 2024) - zobacz zdjęcia:

Osiedle Dudziarska w Warszawie
Listen on Spreaker.