Najwyższy szczyt w województwie mazowieckim
Jak czytamy na stronie internetowej Szlaki Turystyczne Mazowsza, Altana jest najwyższym wzniesieniem Garbu Gielniowskiego, a zarazem województwa mazowieckiego. Co ciekawe, jest do niej jednak bliżej z Kielc (odległość około 50 kilometrów) niż z Warszawy (odległość około 140 kilometrów). Szczyt ma wysokość 408 m n.p.m. i jest zaliczany do Korony Gór Świętokrzyskich.
Na Altanę można wejść trasami prowadzącymi wśród drzew. Na szczycie czekają wyjątkowe widoki oraz 34-metrowa wieża przeciwpożarowa. "Na pograniczu Mazowsza i Kielecczyzny, w bardzo rozległym tutejszym kompleksie leśnym, wież jest kilkadziesiąt. Od wiosny do jesieni dyżurują w nich strażnicy, wypatrując zarzewi pożarów. Wieża na Altanie, z racji swojej funkcji, nie jest formalnie udostępniona" - wyjaśniono we wspomnianym serwisie.
Przez wzgórze przejść można, wybierając się na wycieczkę szlakiem im. ks. Jana Wiśniewskiego. Wiedzie on od Rezerwatu "Ciechostowice" do stacji Przysucha PKP.
Czytaj również: Zamek Książąt Mazowieckich przyciąga turystów. Wystarczy krótka wycieczka z Warszawy
Najwyżej położona wieś na Mazowszu? To może być Hucisko
Na Altanę łatwo i szybko da się wejść również z wsi Hucisko, położonej na stoku. Spacer ten zajmuje około 10 minut. Z powodu swojej lokalizacji miejscowość jest uznawana za jedną z najwyżej położonych w regionie.
Według danych z 2021 r. Hucisko zamieszkuje nieco ponad 150 osób. W jej okolicach, poza samą Altaną, na spacerowiczów czekają również Rezerwat Cisowy Skarżysko oraz góra Cymbra.
Czytaj również: "Ojciec Mateusz" to nie tylko Sandomierz. Sprawdziliśmy, gdzie znajduje się znany z serialu pałac
Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Tak wyglądają wnętrza - zobacz zdjęcia: