Wigilia i Święta Bożego Narodzenia w dawnej Warszawie
W okolicach Świąt Bożego Narodzenia częściej nachodzi nas na refleksje. Jakie potrawy jadali ludzie dawniej? Co niegdyś gościło na warszawskich stołach?
Postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Warto na chwilę usiąść, wyobrazić sobie, że wsiadamy do wehikułu czasu i zaufać w mądrość przodków. Tradycyjne dania wigilijne w Warszawie mają różne historyczne powiązania.
- Na dawnym warszawskim stole wigilijnym można było zobaczyć zarówno kutię, jak i różne odmiany czerwonego barszczu - mówiła o tradycjach z początku XX wieku Ewelina Więcek, historyk z Muzeum Warszawy.
Nieznane współcześnie dania z warszawskiego stołu
Z mniej znanych nam współcześnie potraw warszawiacy zajadali się zupą grzybową lub migdałową. Kolejną przystawką były często np. paszteciki w kruchym cieście.
Oczywiście jeśli Wigilia w Polsce, to tylko w towarzystwie ryb. Jedzono m.in. szczupaka duszonego z jarzynami lub z sosem pietruszkowym, a także okonie, karpie i liny. Do tego też łazanki z makiem, jabłka, pierniki i orzechy.
Obecnie próżno szukać w Warszawie wielu oznak dawnej kultury. Mieszkańcy stolicy często przybyli z innych regionów i wprowadzili własne zwyczaje. Niejednokrotnie królują również cateringi świąteczne, które cieszą się wielkim zainteresowaniem i serwują typowe, ogólnopolskie specjały świąteczne.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Warszawie 2024/25 - zobacz zdjęcia: