Z Warszawy

Protest rolników w Warszawie. "Mamy Zielony Ład do obalenia"

2025-01-03 16:57

W piątek, 3 stycznia o godz. 14:00 w Warszawie rozpoczął się protest rolników. Uczestnicy manifestacji zebrali się pod Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej przy ul. Jasnej 14/16A, skąd ruszyli ulicami stolicy. Zdjęcia z wydarzenia znajdziecie w naszej galerii.

Protest rolników w Warszawie (3.01.2025)

Zgodnie z zapowiedzią członków NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" uczestnicy protestu, po otwarciu wydarzenia pod Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej, ruszyli pod gmach Teatru Narodowego. Tam na godz. 20:00 zapowiadano drugą część manifestacji.

Warto zaznaczyć, że poza wspomnianym NSZZ RI "Solidarność" do protestu włączył się również szereg innych organizacji i stowarzyszeń rolniczych, w tym Rola Wielkopolski, Podkarpacka Oszukana Wieś czy OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Polskim rolnikom towarzyszyć miały także delegacje m.in. ze Słowacji oraz Niemiec.

Czytaj również: Na ulicach Warszawy pojawiły się nowe flagi. Z jakiej okazji? Co to za wydarzenie?

W czasie manifestacji uczestnicy - jak sami przekazali - chcieli sprzeciwiać się umowie z Mercosur, Zielonemu Ładowi, importowi towarów rolnych z Ukrainy, "wygaszaniu polskiej gospodarki" oraz "niszczeniu polskich lasów i łowiectwa". Związane z tymi postulatami hasła widać było na przyniesionych przez nich transparentach.

Warszawski ratusz podał, że według szacunków w proteście udział wzięło ok. 1,5 tys. osób. Przedstawiciele organizatorów, z którymi rozmawiała PAP, powiedzieli, że dokładniejsze szacunki będą w stanie podać w sobotę.

- Nie pozwolimy na poświęcenie polskiego rolnictwa na potrzeby ratowania niemieckiej motoryzacji - powiedział w rozmowie z "Super Biznesem" organizator protestu i wiceprzewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" Tomasz Ognisty. Przekazał przy tym, że wspomniana umowa z Mercosur ma jego zdaniem na celu prostą wymianę: "my wam otworzymy europejski rynek żywności, a wy będziecie kupować od nas samochody, ratując sektor automotive, który mocno tam kuleje". Jak również dodał, "Bruksela chce zagłodzić Europę i uzależnić dostawy żywności od innych krajów: Ukrainy i Ameryki Południowej".

Minister rolnictwa o proteście

Odnosząc się do manifestacji, Ministerstwo Rolnictwa poinformowało w piątek, że minister Czesław Siekierski oczekuje od protestujących złożenia szczegółowych postulatów. Szef resortu przypomniał, że polski rząd jednoznacznie opowiada się przeciwko zawarciu umowy z Mercosur w kwestiach dotyczących rolnictwa i że stara się zbudować mniejszość blokującą tę umowę, z Francją oraz innymi krajami.

Odnośnie postulatu wstrzymania importu z Ukrainy Siekierski stwierdził, że "niekontrolowany import towarów i zbóż" został zatrzymany, a sytuacja na granicy jest kontrolowana i monitorowana. Minister zaznaczył, że na wniosek polskiego rządu i przy poparciu protestujących rolników Komisja Europejska i Parlament Europejski zmieniły regulacje Zielonego Ładu, upraszczając i łagodząc "nieracjonalne zapisy".

Podkreślił, że błędna polityka w zakresie leśnictwa poprzedniego rządu została zastąpiona nie zawsze racjonalnymi rozwiązaniami oraz decyzjami; uważamy za konieczne wprowadzenie zrównoważonej gospodarki łowieckiej, która ograniczy szkody dzikiej zwierzyny w produkcji roślinnej, rybołówstwie i ASF - stwierdził Siekierski, odnosząc się do zarzutu o "niszczeniu polskich lasów i łowiectwa".

Przypomniał też, że w ramach różnych programów oraz instrumentów MRiRW wspiera przedsiębiorczość na obszarach wiejskich w ramach II filaru WPR czy KPO, a w celu zapewnienia długoterminowej konkurencyjności polskiego rolnictwa MRiRW prowadzi intensywne działania związane z dywersyfikacją rynków zbytu dla towarów rolno-spożywczych.

Czytaj również: Metro w Warszawie z utrudnieniami. Zamknięte stacje, pociągi na skróconej trasie. Dlaczego?

Protest rolników w Warszawie (3.01.2025) - zobacz zdjęcia:

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:
Skromny protest rolników na Podkarpaciu