Ogłoszono nominacje do European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award. To ustanowiona w 1987 roku nagroda dla najlepszych współczesnych dzieł architektonicznych w Europie. Jej patronem jest jeden z najwybitniejszych architektów minionego wieku Ludwig Mies van der Rohe.
Biura odpowiedzialne za realizacji, które zwycięża w realizacji zostaną nagrodzone 60 tys. euro. W Polsce w tym roku na to wyróżnienie ma szansę dziewięć obiektów, a trzy z nich stoją w Warszawie.
Browary Warszawskie nominowane do EU Mies Award 2024
Na liście realizacji wyróżnionych w tym roku znalazły się Browary Warszawskie zaprojektowane przez biuro JEMS Architekci. Ten kompleks złożony z biur, mieszkań i lokali usługowych znajduje się na terenie otoczonym ulicami Grzybowską, Wronią, Chłodną i Krochmalną. Architekci zmienili wybudowany w 1846 roku dawny browar spółki Haberbusch i Schiele, który został zamknięty w 2004 roku, w nowoczesne centrum biznesowe i usługowe. W tym celu odrestaurowano zabytkowe obiekty takie jak warzelnie i piwnice leżakowni i dobudowano nowe. Dziś to miejsce tętni życiem, a warszawiacy chętnie spędzają tam czas wolny. Doceniło je także miasto, gdyż Browary Warszawskie zdobyły Grand Prix 2021 ósmej edycji Nagród Architektonicznych Prezydenta Warszawy.
Modernizacja gmachu Biblioteki Narodowej nominowana do EU Mies Award 2024
Do EU Mies van der Rohe Award 2024 nominowano również modernizację gmachu Biblioteki Narodowej na Polu Mokotowskim według projektu konsorcjum Konior Studio i SOKKA. Książnicy zbudowano w latach 70. i 80. przeszła metamorfozę. Pojawiły się tam miedziane i drewniane wykończenia, a sama przestrzeń została powiększona kilkukrotnie. Dzięki tej inwestycji znalazło się także miejsce na kolejne książki. Ponadto budynek stał się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, co doceniło miasto, przyznając tej realizacji Grand Prix 2022 i nagrodę za dostępność.
Szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną z Ukrainy nominowana do EU Mies Award 2024
Ostatnim nominowanym budynkiem jest szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną z Ukrainy. Mieści się ona w biurowcu myhive Mokotów Two przy ul. Postępu na Służewcu Przemysłowym i została zaprojektowana XYstudio. Dzięki pomocy wolontariuszu stworzono tam nowoczesną przestrzeń zrobioną z materiałów z odzysku. Miasto nagrodziło tę realizację nagrodą specjalną za rozwiązania proekologiczne w dziewiątej edycji Nagród Architektonicznych Prezydenta Warszawy, zwyciężyła też w głosowaniu publiczności.
Wszystkie nominacje do EU Mies Award 2024 z Polski:
- Kampus firmy odzieżowej LPP w Gdańsku, proj. JEMS Architekci
- Browary Warszawskie, proj. JEMS Architekci
- Szyb Miedzianka, proj. KWK Promes Robert Konieczny
- Sala koncertowa w Jastrzębiu-Zdroju, proj. SLAS Architekci
- Modernizacja Biblioteki Narodowej w Warszawie, proj. Konior Studio i SOKKA
- Kładka w Dobczycach, proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak
- Targ w Błoniu, proj. Pracownia Architektoniczna Aleksandry Wasilkowskiej
- Osiedle przy ul. Krudowskiego w Łowiczu, proj. GDA Łukasz Gaj, Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur
- Szkoła dla ukraińskich dzieci w biurowcu myhive Mokotów Two w Warszawie, proj. xystudio.
Zwycięzców EU Mies Award 2024 mamy poznać w kwietniu 2024 roku.
Warszawskie nominacje do najważniejszej architektonicznej nagrody Europy. Zobacz zdjęcia