Plac Bankowy w latach 50.

i

Autor: Adolf Duszek I Bielańska Fototeka

Tych zdjęć powojennej Warszawy jeszcze nikt nie widział!

2021-12-22 20:39

W mieszkaniu na Starych Bielanach odnaleziono zdjęcia autorstwa Adolfa Duszka. Przedstawiają stolicę lat pięćdziesiątych. Upublicznieniem zdjęć zajmuje się już ​urząd dzielnicy Bielany. Wcześniej nikt ich nie widział!

Co znaleziono?

Negatywy znaleziono w zakamarkach domu artystycznej rodziny Duszków. - Siostra, robiąc porządki w domu znalazła pudła wypełnione negatywami, filmami, kliszami - nawet szklanymi. Tego jest bardzo dużo i podejrzewam, że wielu  z tych negatywów ojciec nigdy nie wywołał. Dla nas była to duża niespodzianka – przyznaje Roman Duszek, syn Adolfa.

Fotograf uwiecznił liczne miejsca rozsiane po całej Warszawie lat 50. Na zdjęciach widzimy Pałac Kultury i burzone wokół niego dawne kamienice, odbudowywane Stare Miasto czy liczne widoki z Bielan. To właśnie tam mieszkał Adolf Duszek. Stąd na zdjęciach obejrzymy dzisiejszy plac Konfederacji, a także kościół w Lesie Bielańskim, którego murowane ogrodzenie nosi znamiona niedawno zakończonej wojny - dziury po karabinowych kulach

Bielany kościół pokamedulski, ulica Dewajtis - lata 50.

i

Autor: Adolf Duszek I Bielańska Fototeka

Gdzie zobaczymy zdjęcia?

Fotografie zostaną udostępnione warszawiakom, szczególnie mieszkańcom Bielan. Rodzina Duszków podjęła w tej sprawie współpracę z Bielańską Fototeką i Urzędem Dzielnicy.

- Jestem zachwycony odnalezionym zbiorem. Ta niezwykła dokumentacja fotograficzna pokazuje, jak wyglądały zarówno Bielany, jak i Warszawa wiele dekad temu. Archiwum pana Duszka to bezcenny skarb i gratka nie tylko dla varsavianistów, ale chyba dla wszystkich mieszkańców stolicy - mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.

W przyszłym roku dzielnica planuje wydanie albumu i zaprezentowanie wystawy. Ponadto na Bielanach planują organizację spacerów historycznych śladami fotografii Adolfa Duszka.

Stare Miasto - lata 50.

i

Autor: Adolf Duszek I Bielańska Fototeka
Super Raport 22.12 (Goście: Krzysztof Kwiatkowski - senator, były szef NIK oraz Gabriela Morawska-Stanecka - wicemarszałek Senatu, PPS)

QUIZ. Skąd pochodzi ten wybitny Polak? Odpowiedź na ostatnie pytanie nie da ci zasnąć

Pytanie 1 z 10
Gdzie urodził się Robert Lewandowski?