Lis - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay

Uwaga w lasach i na łąkach. Rozrzucą szczepionki dla lisów

W najbliższych tygodniach w mazowieckich lasach pojawią się szczepionki, mające pomóc w powstrzymaniu szerzącej się wścieklizny. Konieczna będzie przy tym współpraca spacerowiczów. Weterynarze apelują o rozsądne zachowanie w razie napotkania w lesie czy na łące dawki szczepionki.

Od 10 do 24 września Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi na terenie całego województwa mazowieckiego jesienną akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Szczepienia lisów na Mazowszu

Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Jak informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki, szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki LYSVULPEN umieszczonej we wnętrzu przynęty w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

Wścieklizna wśród lisów

Wojewódzkie służby przypominają, że lis jest zwierzęciem najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. W ubiegłym roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110 przypadkach wścieklizny u zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 30 przypadków.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Rusza budowa tramwaju do Wilanowa. Będą ogromne utrudnienia
  2. CD Projekt zbuduje niesamowitą siedzibę. Zobacz wizualizacje
  3. "Parzyła oczy, utrudniała oddychanie". Żrąca substancja na Białołęce
W Nieporęcie równy asfalt, w Warszawie piasek i błoto. Tak wygląda droga rowerowa nad Zegrze