W których dzielnicach Warszawy powstaje najwięcej nowych mieszkań?
Boom na mieszkania w stolicy Polski wciąż trwa i raczej nic nie zapowiada jego rychłego końca. Nowe inwestycje z tej dziedziny powstają w niemal każdym zakątku miasta, a i tak popyt na nie jest bardzo duży.
Nabywców nie odstraszają nawet wciąż rosnące ceny nieruchomości, które - szczególnie w stolicy - mogą spowodować istny zawrót głowy.
Najnowsze dane Urzędu Statystycznego dokumentujące pierwsze półrocze 2024 roku ukazują w których dzielnicach mieszkań przybywa najwięcej:
- Białołęka (19,9 proc.)
- Włochy (13,3 proc.)
- Mokotów (10,9 proc.)
- Ursus (9,5 proc.)
- Wola (9,3 proc.)
Po tych danych widać, że najprężniej rozwijają się przede wszystkim obrzeżne dzielnice miasta. To z pewnością przełoży się w przyszłości na nowe inwestycje infrastrukturalne (takie jak np. Tramwaj na Zielona Białołękę), aby odpowiednio skomunikować te części stolicy ze ścisłym centrum metropolii.
Warszawskie budownictwo mieszkaniowe w roku 2024 - dominują duże inwestycje
W stolicy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku 2024 oddano do użytku 5955 nowych mieszkań, z czego aż 5611 mieszkań (94,2 proc.) przekazali inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem. Budownictwo indywidualne zrealizowało 272 mieszkania, natomiast komunalne tylko 72.
Co ciekawe, przeciętna powierzchnia nowego mieszkania w stolicy wyniosła 66 mkw., czyli o 4,8 proc. więcej niż rok wcześniej.
Największe mieszkania wybudowano w dzielnicach takich jak Ochota (średnio 242,3 mkw.), Żoliborz (209 mkw.) oraz Śródmieście (201 mkw.). Z kolei najmniejsze lokale powstały na Pradze-Północ (36,6 mkw.) i w Ursusie (49,8 mkw.).
Demontaż nazwy hotelu Marriott - koniec warszawskiej ikony: