park

i

Autor: MARCIN WZIONTEK

Z Warszawy

W Warszawie ukryto czołg? Ta legenda ma tylko jedno rozwiązanie

2023-12-15 8:37

Powojennymi legendami o zatopionym sprzęcie wojskowym żyła cała Polska. W wielu miejscowościach mówiono o zakopanej broni lub ukrytych pojazdach. W PRL-u krążyła między innymi legenda o pewnym czołgu, który miał znajdować się pod wodą w jeziorze w parku Szczęśliwickim. Czy nadal tam jest?

Legenda o czołgu w parku Szczęśliwickim

Jak wspomniał w mediach społecznościowych jeden z warszawskich internautów, w PRL-u krążyła legenda o czołgu zatopionym w odmętach jeziora parku Szczęśliwickiego. Wiele z tych opowieści, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, mówiło również o innym sprzęcie wojskowym, który ma znajdować się na dnie.

Według jednej opowieści Górka Szczęśliwicka miała powstać właśnie ze sterty gruzu wojennego, który ponoć wysypywano w tamtej okolicy tuż po wojnie. Jak się okazuje, jest w tym trochę prawdy. Park Szczęśliwicki powstał w latach 60. i został wybudowany na terenie wysypiska śmieci i gruzu miasta po II wojnie światowej. Jednak ta historia niewiele mówi o zatopionym czołgu.

Czołg zatopiony w parku Szczęśliwickim. Jaka jest prawda?

Niestety, musimy zasmucić wszystkich tych, którzy dotychczas wierzyli w legendę o zatopionym pojeździe z czasów II wojny światowej w parku Szczęśliwickim. Historia tego miejsca rozwiewa wszelkie wątpliwości, dlaczego taka maszyna nie może znajdować się na dnie jeziora.

Od lat 60. na terenie obecnego parku zaczęły pojawiać się między innymi wyrobiska gliny, przy których praca doprowadziła do znalezienia podziemnego źródła wody. Nieodpowiednie zabezpieczenie tego źródełka poskutkowało ciągłym wylewaniem się wody, aż do zalania elementów wyrobisk wraz z narzędziami czy sprzętem górniczym.

Przeprowadzona w październiku 2012 r. podwodna eksploracja tego miejsca przez nurków nie przyniosła żadnych zaskakujących efektów. Z odmętów jeziora wydobyto wyłącznie sporo śmieci różnego rodzaju oraz innych pomniejszych elementów z naszych czasów.

Zobacz poniżej zdjęcia z Muranowa w PRL-u: