W Warszawie na Białołęce powstanie nowy park. Zarząd Zieleni podpisał umowę na realizacji tej inwestycji z firmą Inmel. Wykonawca jeszcze w listopadzie rozpocznie budowę Parku Żerańskiego na terenie na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego – od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej. Nowo zagospodarowany teren obejmie przestrzeń 13 hektarów.
Wkrótce ruszy budowa Parku Żerańskiego na Białołęce
Budowa Parku Żerańskiego będzie podzielona na dwa etapy. Jak informuje Zarząd Zieleni Warszawy, w ramach pierwszego z nich na terenie pojawi się prawie 500 nowych drzewa oraz ponad 1000 krzewów i ponad 36 tys. bylin. Na przestrzeni ponad 44 tys. m2 pojawią się łąki i murawy, a na kolejnych 7 tys. m2 trawniki. Ponadto w parku pojawi się dodatkowa zieleń dzięki porozumieniu ze spółką Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM.
Kiedy koniec budowy Parku Żerańskiego?
Jak podkreśla Zarząd Zieleni Warszawy, mieszkańcy stolicy będą mogli skorzystać w nowym parku z polan rekreacyjnych z podestami i wiatami, a także z nowej sieci ciągów pieszych i rowerowych. Z kolei najmłodsi warszawiacy będą mogli bawić się w parku linowym. Podczas realizacji I etapu prac pojawią się tam również pomosty. Jego zakończenie jest planowane na początek 2025 roku.
W roku 2025 ma rozpocząć się również II etap inwestycji, to wówczas odmienione ma zostać nabrzeże, gdzie pojawią się kolejne pomosty.
Za projekt Parku Żerańskiego odpowiadają biura projektowe TopoScape i Archigrest. Koszt podstawowego zakresu prac w parku wynosi 44 mln zł. Jak zapowiada urząd, w przyszłości będą mogły pojawić się tam dodatkowe elementy: m.in. placów zabaw, dodatkowych pomostów i zieleni, strefy dla psów czy pawilonów gastronomicznych.
Plac Trzech Krzyży - tak wygląda po przebudowie.