Z Warszawy

W Warszawie powstaje pierwszy mikrolas. Rośliny zasadzono metodą Miyawakiego

2024-04-22 18:29

Miejscy ogrodnicy razem z okolicznymi mieszkańcami posadzili w stolicy pierwszy mikrolas. Wykorzystali przy tym specjalną metodę japońskiego botanika Akiry Miyawakiego. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

W sobotę, 20 kwietnia mieszkanki i mieszkańcy Siekierek posadzili metodą Akiry Miyawakiego pierwszy w Warszawie las kieszonkowy. Nowa, zielona przestrzeń powstaje na placu wejściowym w parku Akcji "Burza". Las na 450 metrach kwadratowych tworzy ponad 2 tys. roślin rodzimych gatunków, w tym 800 bylin, 1350 drzew i krzewów.

Wspólna akcja sadzenia mikrolasu metodą Akiry Miyawakiego

Wolontariusze zapoznali się z ideą mikrolasu, a sadzenie odbyło się pod czujnym okiem pracowników Zarządu Zieleni. Podzieleni na grupy, wyposażeni w niezbędny sprzęt ochronny i ogrodniczy mieszkańcy przygotowali sadzonki, posadzili i wyściółkowali nowe nasadzenia.

Wolontariusze posadzili w mikrolesie różnorodne gatunki roślin, które są bazą genetyczną dla rodzimych gatunków na obszarze Kopca. Po wspólnym sadzeniu uczestnicy wydarzenia wzięli udział w spacerze po parku, podczas którego zespół projektowy opowiedział o koncepcji i realizacji ich projektu rewitalizacji parku Akcji "Burza".

Jaki jest las według pomysłu Miyawakiego?

Jak dowiadujemy się ze strony Zarządu Zieleni Warszawy, las sadzony według metody opracowanej przez japońskiego botanika Akirę Miyawakiego (inaczej las kieszonkowy, mikrolas) to sposób na dwukrotnie szybszy wzrost drzew i krzewów niż na plantacjach leśnych. Ta nowatorska metoda zakłada sadzenie drzew i krzewów rodzimych gatunków i odmian zgodnie z siedliskiem na bardzo małej powierzchni i w dużym zagęszczeniu - nawet do siedmiu roślin na metr kwadratowy. Założeniem metody jest także aktywizowanie mieszkańców miast, bo takie lasy są sadzone z ich udziałem.

Totalny tłum na nowej kładce w Warszawie. Rowerem nie da się przejechać