Ochota

W Warszawie powstanie wielkie sportowe centrum z boiskiem na dachu. Tak ma wyglądać

2024-04-24 10:34

Wiemy już, jak będzie wyglądać Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego. W miejscu basenu i niskiej hali sportowej ma stanąć 25-metrowy przeszklony gmach. Zwyciężyła koncepcja przedstawiona przez pracownię Bureau Babyn Michałowski oraz Biuro Projektów Lewicki Łatak.

Spis treści

  1. Centrum Sportu i Rekreacji UW
  2. Nowe centrum sportowe w Warszawie

Centrum Sportu i Rekreacji UW

Centrum Sportu i Rekreacji UW ma już wkrótce służyć studentom warszawskiej uczelni. Ma ono zapewnić im dobre warunki do uprawiania sportu oraz organizacji wydarzeń kulturalnych. Plan zakłada wybudowanie w nim nowoczesnej pływalni z widownią oraz wielofunkcyjnej sali sportowej. Nowa infrastruktura pozwoli na organizację zawodów na poziomie akademickim. Nie zabraknie tam też pełnowymiarowej ścianki wspinaczkowej oraz sali do sportów walki.

"Wybraliśmy rozwiązanie najbardziej funkcjonalne i odpowiadające naszym potrzebom. Naszym celem jest budowa Centrum Sportu i Rekreacji, które będzie służyło całej społeczności akademickiej" – mówiła podczas ogłoszenia wyników konkursu prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju.

Nowe centrum sportowe w Warszawie

Nowy gmach ma stanąć przy ul. Banacha 2a w Warszawie i zastąpi on centrum sportu, które zbudowano tam w 2007 roku. Pierwotny plan zakładał rozbudowanie tego ośrodka, jednak okazało się to niemożliwe ze względów konstrukcyjnych, dlatego będzie ono rozebrane.

Zamiast kompleksu przy Banacha wyrośnie gmach zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Bureau Babyn Michałowski oraz Biuro Projektów Lewicki Łatak. To właśnie ich praca zajęła w konkursie pierwsze miejsce.

„Sąd Konkursowy docenił wyartykułowaną w pracy relację nowego budynku z budynkiem Wydziału Geologii, właściwe od niego oddalenie i wytworzenie w ten sposób przestrzeni publicznej, będącej bramą do kampusu od strony południowej. Doceniono rozwiązania funkcjonalne skutkujące uzyskaniem optymalnego układu pomieszczeń w ramach powierzchni wskazanej w Regulaminie konkursu. Doceniono przyjęte w projekcie oszczędne środki wyrazu, będące właściwym językiem tworzenia obiektu o funkcji sportowej” – czytamy w uzasadnieniu decyzji konkursowej.

Start prac został zaplanowany na 2025 rok, a koniec na 2027. Budynek ma mieć około 12,6 tys. m2.

Poruszająca historia wrony uwięzionej na Dworcu Centralnym. Od miesięcy widuje swojego partnera tylko przez szybę