szczepionka wścieklizna przynęta

i

Autor: Unsplash; gov.pl

Z regionu

W woj. mazowieckim zostaną rozrzucone małe krążki. Lepiej ich nie dotykać

2024-04-04 14:48

W kwietniu na terenie województwa mazowieckiego odbędzie się wiosenna akcja doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie. W wyznaczonym okresie należy szczególnie uważać podczas spacerów. Najlepiej nie dotykać rozrzuconych przynęt, a zwierzęta domowe wyprowadzać jedynie na smyczy.

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie w woj. mazowieckim

Akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie na terenie woj. mazowieckiego zostanie zorganizowana w dniach od 4 do 17 kwietnia 2024 r. W tym czasie szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów. Przynęta ma kształt krążka, zielono-brązową barwę i intensywny, rybny zapach. W środku umieszczony zostanie plastikowy blister z płynną szczepionką.

- Przynęt nie należy podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka powoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką. W razie ewentualnego kontaktu człowieka ze szczepionką, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny - przekazali przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Garwolinie w komunikacie z 25 marca.

Poza powstrzymaniem się przed dotykaniem przynęt, należy także zabezpieczyć przed nimi zwierzęta domowe oraz gospodarskie. Przez 14 dni po zakończonym szczepieniu psy bezwzględnie powinny być wyprowadzane na smyczy, a koty - pozostać w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli, mimo starań, dojdzie do kontaktu zwierzęcia z przynętą, należy zgłosić się do weterynarza.

- Ponadto Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu trzeciego miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia - dodali eksperci.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia przynęty, udostępnione przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Garwolinie:

przynęta

i

Autor: gov.pl

Policjanci rozbili nielegalną fabrykę mefedronu - zobacz zdjęcia:

Tak sztuczna inteligencja widzi mieszkańców warszawskich dzielnic