galeria

i

Autor: Unsplash

Atrakcje

Warsaw Gallery Weekend 2024. Czekają wystawy, koncerty, spotkania

2024-09-27 21:38

Podczas Warsaw Gallery Weekend 2024 i FRINGE Warszawa będzie można za darmo podziwiać twórczość współczesnych artystów. W dniach 26-29 września prace zostaną wystawione nie tylko w galeriach, ale także w pracowniach, niezależnych przestrzeniach i w miejskim plenerze. Na zainteresowanych czekają również liczne wydarzenia towarzyszące.

Warsaw Gallery Weekend 2024 - kiedy się odbędzie?

Pod koniec września w Warszawie rusza coroczny festiwal sztuki współczesnej organizowany przez prywatne galerie. Tegoroczna, 14. edycja Warsaw Gallery Weekend odbędzie się w dniach 26-29 września. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Warszawy.

W festiwalu weźmie udział pond 30 galerii sztuki. Wśród nich będzie BMW Warszawa, która pokaże wystawę "Plotkarze" stworzona przez Philippa Guflera, Karola Radziszewskiego i Jaanusa Sammy. Na stronie organizatora można przeczytać, że "ich praktyka artystyczna oparta jest na badaniach materiałów archiwalnych dotyczących kluczowych postaci i wydarzeń, które rozsadzają heteronormatywne postrzeganie przeszłości". Na wystawie zobaczymy malarstwo, tkaninę i grafiki, na których przedstawione zostały wątki z życia postaci queerowego imaginarium: Erica Stenbocka, Charlotte Charlaque, Toniego Ebela, Elisara von Kupffer i Stanisławy Walasiewicz.

W lokalu_30 zagości pierwsza indywidualna wystawa Joanny Rajkowskiej, która będzie podejmować temat natury jako niemego świadka historii. Jak informuje WGW "jej narracja koncentruje się wokół filmu marionetkowego »Ślepowrony« autorstwa Rajkowskiej i Roberta Yerachmiela Snidermana, w którym przeszłość i teraźniejszość przenikają się w próbie odkupienia za okrucieństwa popełnione wobec zwierząt i ludzi, ukazując jednocześnie więź między ludźmi i aktorami nieludzkimi wspólnie doświadczającymi wojen, okrucieństwa i cierpienia". Artystka w swoich pracach stawia diagnozę wielopoziomowego globalnego kryzysu - klimatycznego, humanitarnego, prawnoczłowieczego, politycznego, a przede wszystkim związanego z załamaniem się hierarchii wartości, nieprzepracowaną traumą, która sprawia, że ikoniczna ofiara staje się bezwzględnym oprawcą. Artystka już nie pierwszy raz będzie się podejmować prac związanych z tematem natury. Jedną z jej najbardziej rozpoznawalnych projektów artystycznych jest "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich", czyli sztuczna palma daktylowa ustawiona na rondzie gen. Charlesa de Gaulle’a w Warszawie w 2002 roku, która została zainspirowana pobytem Rajkowskiej i Żmijewskiego w Izraelu w 2001 roku.

U Olszewskiego swoje prace zaprezentuje Magdalena Wiącek na wystawie "Rozkwit". Tworzą ja pasy aluminiowej blachy, które odrywają się od ziemi i wyciągają ku słońcu. W opisie wystawy można przeczytać, że autorka gra z odbiorcą, nadając metalowej formie przewrotnej lekkości, a tytuł i forma rzeźby nasuwają widzom kolejne interpretacje im dłużej z nią obcują. Będzie to okazja, by doświadczyć opowieści o eksplorowaniu przestrzeni i jej dynamiki.

Galeria Raster proponuje dwie wystawy, a jedną z nich jest "Statek" Olafa Brzeskiego. Będzie to ogrodowa wystawa rzeźb artysty, która stanowi rodzaj kosmicznej podróży, a tytułowy statek to metafora domu Brzeskiego. "Przestrzeń ogrodu staje się miejscem życia i schronienia »załogi« czyli rodziny artysty, domowników, którzy zostali sportretowani jako bohaterowie kosmologicznej opowieści" - informuje Warsaw Gallery Weekend. Według Olafa Brzeskiego, połączenie rzeźb z żywiołami natury ma przede wszystkim refleksyjny charakter, odnosi się do zagadki i rytmu ludzkiego życia oraz pokusy arkadyjskiej sielanki.

W galerii Szydłowskiego będzie dostępna wystawa na temat pejzażu jako refleksji o czasie - "How Long is Now". Na stronie organizatora można przeczytać, że prezentacja jest wyrazem szacunku i uznania dla historycznego wpływu i jakości malarstwa Jerzego Tchórzewskiego z perspektywy aktualności napięć tworzonych przez kompozycję, kolor i przeżywaną emocjonalnie przestrzeń, czyli pejzaż.

Dawny antykwariat Logos, znajdujący się przy Alejach Ujazdowskich, przekształcił się obecnie w galerię sztuki Widna. W czasie WGW siedmiu artystów pod opieką kuratorki Agaty Małodobry zaprezentuje w niej wystawę "Słońce na kartach książki", mającej nawiązywać do miejsca swojej prezentacji. Zdaniem organizatorów, tytuł wystawy wiąże się z fizycznym odczuciem czytania w świetle dziennym - słoneczna jasność to metafora tego co racjonalne, a książka jest zarówno symbolem wiedzy, jak i zachętą do wątpienia i podważania uświęconych konwencji myślowych. Wystawione prace zaprezentują się w zwięzłej formie, m.in. książka jako przedmiot oraz dynamika przewróconych kartek, a przestrzeń galerii skupi w sobie fabułę, której narratorami będą artyści - Anna Panek, Kinga Nowak, Michał Bratko, Kornel Janczy, Jakub Ciężki, Sławomir Brzoska i Wanda Czełkowska.

Co więcej, podczas trzech dni WGW chętni będą mogli wziąć udział m.in. w oprowadzaniu performatywnym Daniela Kotowskiego po wystawie "Are You that Body?", performatywnym spotkaniu z Izą Tarasewicz lub w pokazach filmów krótkometrażowych. Natomiast w czwartek, 26 września odbędzie się spotkane z Jurijem Andruchowyczem podczas premiery jego książki "Leśny" inspirowanej obrazami Edwarda Dwurnika. Andruchowycz jest ukraińskim poetą i jednym z przedstawicieli fenomenu stanisławskiego. Zadebiutował wierszami "Nebo i płoszczi", jest także współzałożycielem grupy poetyckiej Bu-Ba-Bu. W 2005 nagrał płytę "Andruchoid", w której zarecytował swoje wiersze do muzyki Mikołaja Trzaski, a kolejna została zainspirowana twórczością Brunona Schulza. W 2017 został laureatem nagrody Vilenica - nagrody literackiej przyznawanej co roku przez Związek Pisarzy Słoweńskich pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, a 6 czerwca 2022 roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dodatkowo, bogaty program towarzyszący Warsaw Gallery Weekend potrwa od 30 września do 30 listopada. Publiczność będzie mogła w tym czasie uczestniczyć w różnorodnych spotkaniach, wykładach i performansach, organizowanych we współpracy z artystami i artystkami. Dzięki temu, np. 1 października uczestnicy wezmą udział w wykładzie i warsztacie dr Weroniki Kobylińskiej na temat "Jak brzmi biel? Techniki świadomego słuchania", dziewięć dni później będą mogli wysłuchać Mateusza Marczewskiego i jego sposobów artystycznego radzenia sobie z dynamiką rzeczywistości, a w listopadzie m.in. usłyszeć rozmowę Jacka Kołodziejskiego z dr Jarosławem Trybusiem na temat "Koloru kontrastującego" oraz wykładu Jana Sowy "Pod urokiem rzeczy. Obiekt, afekt i Realne w kapitalistycznej nowoczesności". Dokładny program wydarzeń jest dostępny na stronie internetowej Warsaw Gallery Weekend.

FRINGE Warszawa 2024

W tym samym czasie co Warsaw Gallery Weekend, odbędzie się FRINGE Warszawa. Według organizatorów wydarzenia, jego celem jest pokazanie unikalnych, oddolnie zorganizowanych projektów oraz skali niezależnego świata polskiej sztuki współczesnej. Program tegorocznej edycji obejmuje wystawy, performensy, instalacje site-specific oraz wydarzenia kulturalne. W dniach 26-29 września zaprezentuje się ponad 80 niezależnych galerii, art space'ów i oddolnych inicjatyw artystycznych. FRINGE Warszawa będzie można spotkać w całej stolicy, ponieważ działania osób artystycznych nie będą skupione jedynie w galeriach - dla publiczności zostaną otwarte m.in. pracownie twórcze artystek i artystów, a wystawy będą organizowane w niezależnych przestrzeniach, pop-upach oraz w miejskim plenerze. Więcej informacji o FRINGE Warszawa chętni znajdą w mediach społecznościowych wydarzenia.

Wstęp do galerii podczas Warsaw Gallery Weekend i FRINGE Warszawa będzie wolny.

Wystawa "Dali Cybernetics" - zobacz zdjęcia:

Ludzie wyszli na ulice, by kibicować. Tysiące osób pobiegło w Nocnym Półmaratonie Praskim w Warszawie