Festiwal tradycyjnie rozpocznie się koncertem laureatów konkursu Stara Tradycja (15 czerwca). W tym roku spośród wielu zgłoszeń młodych muzykantów wybrano 12 laureatów. Podczas 10 lat trwania tego konkursu, wiele młodych talentów stawiających pierwsze kroki stało się mistrzami w swoich muzycznych dziedzinach i dziś animują różne działania lokalne i współtworzą ogólnopolską sieć żywych muzycznych tradycji.
Organizatorzy zapowiadają, że festiwal "Patrząc na Wschód" ma być wypełniony śpiewem - w zespołach i solo, w monodii i wielogłosie, a capella i z instrumentami, pieśniami obrzędowymi, epickimi i przyśpiewkami. Przygotowano dwa wypełnione śpiewem koncerty - "Przesilenie" (16 czerwca), z pieśniami z Polesia i Wołynia oraz "Posłuchajcie ja was proszę..."(17 czerwca) ze śpiewanymi opowieściami, najczęściej z towarzyszeniem liry, w których będzie można usłyszeć m.in. Adama Struga, Jacka Hałasa, Kaję i Janusza Prusinowskich, zespół Z Lasu i gości z Ukrainy: Andrija Liaszuka i zespół Horyna. "Nie zabraknie najstarszego, najbardziej doświadczonego w tradycyjnym śpiewie pokolenia - wystąpi Krystyna Ciesielska (z okolic Przysuchy) oraz Karolina Demianiuk (z Dołhobrodów, na Polesiu Lubelskim). Pandemiczne zaległości będzie można nadrobić podczas licznych i zróżnicowanych warsztatów śpiewu, prowadzonych przez wybitnych śpiewaków i śpiewaczki" - przekazano w informacji prasowej.
W programie festiwalu przewidziano także "dużo muzyki tanecznej". Obecny zawsze na festiwalu oberkowy i mazurkowy repertuar poszerzony zostanie tym razem o tańce łuku Karpat, od Żywca po Maramuresz (koncert "Cztery strony Karpat", 18 czerwca). Obok muzyków z Beskidu Żywieckiego i Podhala wystąpi kapela Hudaki Village Band - z muzyką Zakarpacia, romską i rumuńską. Na warsztatach tanecznych będą też tańce wielkopolskie.
Organizatorzy festiwalu, nie pierwszy już raz przygotowali edycję mocno zwróconą ku Wschodowi, z udziałem gości zza wschodniej granicy. Poinformowano jednak, że "zaplanowany koncert muzyków z Białorusi musiał zostać przełożony na lepszy czas".
Finałem festiwalu będzie całodzienne Targowisko Instrumentów i Noc Tańca, czyli całonocnych koncertów z muzyką do tańca. Na Targowisko Instrumentów zapraszani są twórcy z całej Polski. Można na nim zakupić tradycyjne instrumenty, ale można też po prostu je obejrzeć, dotknąć, przyjrzeć się ich budowie. "Przez ostatni rok pracownie działały pełną parą i powstało wiele wspaniałych instrumentów, które szukają teraz +swoich muzykantów+. Sobotnie wydarzenie wypełnione jest spotkaniami, prezentacjami niezwykłych instrumentów i odkryć. Nie zabraknie tam również Małych Mazurków - muzycznych atrakcji dla dzieci" - zachęcają organizatorzy festiwalu.
Miejscem wszystkich wydarzeń festiwalowych jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie. Część z nich (koncerty oraz fragment Nocy Tańca) będzie transmitowana online, na profilu Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, Bemowskiego Centrum Kultury oraz Domu Kultury TuPraga.
Organizatorzy festiwalu to Fundacja Wszystkie Mazurki Świata oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasta st. Warszawa.
Więcej informacji: www.festivalmazurki.pl.