Jak przekazano w opublikowanym na początku sierpnia raporcie, deweloperzy sprzedali w lipcu niespełna 3 tys. mieszkań. To o 3 proc. mniej niż w maju i o 40 proc. mniej niż rok wcześniej. Mimo wprowadzenia mniejszej ilości lokali niż w czerwcu, w największych ośrodkach miejskich oferta mieszkań wynosiła prawie 51,5 tys. - najwięcej od drugiej połowy 2017 roku.
Warszawa liderem pod względem sprzedanych w lipcu mieszkań
Z raportu wynika, że w lipcu liderem okazała się Warszawa, gdzie sprzedano 1,1 tys. mieszkań. To o jedną czwartą więcej niż w czerwcu, sprzedaż nieruchomości w stolicy odpowiadała za 38 proc. łącznej sprzedaży na siedmiu rynkach głównych. Na drugim miejscu znalazł się Kraków, w którym sprzedano 443 mieszkań - o 15 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.
W pozostałych największych rynkach mieszkaniowych zanotowano spadki sprzedaży w porównaniu do czerwca. W Trójmieście odnotowano 14-procentowy spadek, w Łodzi - 20 proc., w Poznaniu - 30 proc., a w Katowicach, gdzie sprzedano jedynie 100 lokali - 50 proc.
Spadki widać również w ujęciu rocznym. Deweloperzy w Katowicach, Łodzi i Warszawie sprzedali o ok. 30 proc. mniej mieszkań niż w lipcu 2023 roku, we Wrocławiu i w Poznaniu o 30-40 proc. mniej, a w Krakowie i Trójmieście - ponad 50 proc. mniej.
Jak poinformowano, mniejsza liczba mieszkań względem czerwca została wprowadzona na trzech rynkach: warszawskim, wrocławskim i trójmiejskim. Natomiast w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Katowicach pojawiło się więcej lokali niż miesiąc wcześniej. "Łącznie w lipcu deweloperzy wprowadzili na rynek o 10 proc. mniej nowych mieszkań mdm, ale o 4 proc. więcej w stosunku do ubiegłego roku" - podano.
W raporcie zwrócono uwagę również na to, że w Krakowie w lipcu firmy deweloperskie uruchomiły sprzedaż ponad 1,4 tys. mieszkań, przebijając tym samym wynik Warszawy.
- Warto przypomnieć, że także czerwiec zakończył się w Krakowie wysoką liczbą wyprowadzeń (prawie 1,2 tys. lokali), co spowodowało, że w ciągu dwóch ostatnich miesięcy tamtejsza oferta mieszkań deweloperskich wzrosła o 36 proc., do poziomu 7,4 tys. lokali - powiedziała cytowana w raporcie Katarzyna Kuniewicz z Otodom.
Ceny mieszkań w Warszawie - ile za metr w lipcu 2024?
Według autorów raportu ceny mieszkań deweloperskich "są na w miarę stabilnym poziomie". W lipcu "lekkie wzrosty" odnotowano w Katowicach, Łodzi i Trójmieście. Największą obniżkę odnotowano jednak w Poznaniu, gdzie sięgnęła ona 1,3 proc., a koszt za mkw. spadł do ok. 12,5 tys. zł.
Za nowe mieszkanie w lipcu najwięcej trzeba było zapłacić w Warszawie - 17,4 tys. zł/mkw. Na kolejnych pozycjach - jak poinformowano - znalazły się Kraków (15,6 tys. zł/mkw), Trójmiasto (14,8 tys. zł/mkw) oraz Łódź, która była miastem z najtańszą ofertą (11,3 tys. zł/mkw).
Most nad Kanałem Żerańskim - zobacz zdjęcia: