Graffitti poświęcone Jolancie Brzeskiej

i

Autor: Mateusz Opasiński

Warszawa ma dwoje nowych honorowych obywateli. Tytuł pośmiertnie trafił do Jolanty Brzeskiej

2021-06-11 13:10

To było drugie podejście do nadania tytułu honorowego obywatela miasta Warszawy Jolancie Brzeskiej. Tym razem skuteczne. Razem z nią tytuł ten otrzymał Andrzej Rzepliński.

Zaćmienie słońca w obserwatorium astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego

Zasłużeni działacze

W tym roku mija 10 lat od śmierci Jolanty Brzeskiej. Swoje życie poświęciła walce o prawa lokatorów. Profesor Andrzej Rzepliński całą swoją karierę poświęcił działaniu w świetle prawa na rzecz praworządności.

- W latach 80. był uczestnikiem prac obywatelskiego centrum inicjatyw ustawodawczych NSZZ "Solidarność", w ramach którego przygotowywał projekt kodeksu karnego wykonawczego oraz projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Już w nowym milenium został wybrany na urząd sędziego Trybunału Konstytucyjnego, a przez 6 lat jako prezes stał na jego czele. Za czasu jego prezesury trybunał stwierdził zgodność z Konstytucją bardzo ważnej dla Warszawy "małej ustawy reprywatyzacyjnej", przygotowanej przez ówczesną prezydent Hannę Gronkiewicz Waltz. Ustawa ta pozwoliła ukrócić handel roszczeniami i ocalić kolejne nieruchomości w stolicy - relacjonuje przewodnicząca rady miasta, Ewa Malinowska-Grupińska - Nieruchomości, a przede wszystkim lokatorów, o których walczyła Jolanta Brzeska. Swój heroizm przypłaciła życiem. Walkę z nieuczciwością rozpoczęła w 2006 roku. Rok później powołała organizację pozarządową, czyli Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów.

Łączenie obu nazwisk w jednej uchwale nie spodobało się radnym Prawa i Sprawiedliwości.- Pan Rzepliński jest postacią kontrowersyjną, natomiast w sprawie pani Jolanty Brzeskiej nie spotkałem się z nikim, kto by wprost krytykował jej działalność - mówił radny Wiktor Klimiuk.

Ostatecznie uchwała została przegłosowana

Burzliwe obrady

To nie był jedyny moment, kiedy na ostatniej sesji doszło do spięć między radnymi z przeciwnych ugrupowań. Kolejnym zgrzytem były Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy. Z 29 nazwisk i organizacji 6 wytypowali radni PiS.

- My zgłosiliśmy osoby walczące z COVIDem na pierwszej linii. Odpowiedzialne za sukces, jakim jest Szpital Tymczasowy. Państwo wprowadziliście własnych celebrytów i zaprzyjaźnione towarzystwa sędziowskie - komentował przyznanie nagród Inicjatywie "Wolne Sądy", Igorowi Tulei oraz stowarzyszeniu "Iustitia" radny Błażej Poboży. Mimo mocnego sprzeciwu uchwała została przegłosowana.

W pewnym momencie na sesji doszło do przełomu. Przy głosowaniu nad budową nowego osiedla u zbiegu Wołoskiej i Domaniewskiej na miejscu biurowców, radni PiS i częściowo Koalicji wspólnie sprzeciwili się wnioskowi dewelopera oraz argumentom władz miasta. Za uchwałą zagłosowały 22 osoby, przeciwnych było 25 osób.

Całkowicie wspólny front radni pokazali przy wyborze patronki mostu południowego, łączącego Wawer z Wilanowem. Nadano mu imię Anny Jagiellonki. W czasie tej sesji radni przegłosowali też nadanie nazw trzem nowym ulicom: Nad Wodą w Wilanowie oraz Licencyjnej i Herbu Oksza w Ursusie.

QUIZ. Dokończysz przysłowie po czterech wyrazach? Nieliczni zdobędą więcej niż 6/10

Pytanie 1 z 10
Dokończ przysłowie: "Lepszy wróbel w garści..."