Miejskie rowery

i

Autor: UM Warszawa Miejskie rowery

inwestycje

Nowe ścieżki rowerowe. Warszawa, Marki i Wołomin otrzymały dofinansowanie

2025-01-07 8:24

Warszawa, Marki oraz Wołomin otrzymały wsparcie w wysokości ponad 58 milionów złotych z Funduszy Europejskich na rozwój infrastruktury rowerowej. Inwestycja ta ma kluczowe znaczenie dla poprawy komfortu i bezpieczeństwa rowerzystów w metropolii oraz jej okolicach. Gdzie powstaną nowe drogi?

58 milionów złotych na nowe drogi rowerowe

Projekt m.st. Warszawy pn. „Rozwój sieci tras rowerowych Warszawy – etap III” otrzymał dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Łączna kwota wsparcia wynosi 58,3 mln zł, z czego blisko 50 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje w samej Warszawie. Pozostała część funduszy trafi do ościennych gmin, takich jak Marki i Wołomin.

Już powstało siedem kilometrów nowych tras

W ramach realizacji projektu wybudowano i przebudowano już 7 kilometrów dróg rowerowych. Ważne odcinki, które powstały to m.in.:

  • Ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Marszałkowskiej – od Metra Centrum do Placu Bankowego,
  • trasy na Ursynowie, takie jak ul. Wąwozowa, ul. Sępa Szarzyńskiego, ul. Rosoła oraz ul. Płaskowickiej.

Planowane inwestycje na najbliższe lata

Do zakończenia projektu zaplanowano realizację kolejnych tras rowerowych w kluczowych lokalizacjach, w tym:

  • ul. Waszyngtona (od Ronda Waszyngtona do Ronda Wiatraczna),
  • Al. Solidarności (od ul. Okopowej do Al. Jana Pawła II),
  • Al. Jerozolimskie (od ul. Śmigłowca do ul. Popularnej),
  • ul. Strażacka (od ul. Cyrulików do ul. Żołnierskiej).

Infrastruktura ta została zaprojektowana w pobliżu węzłów przesiadkowych, takich jak Metro Centrum czy Metro Młociny, co pozwoli na lepsze zintegrowanie transportu rowerowego z komunikacją miejską.

Komfort dla rowerzystów i pieszych

Projekt uwzględnia również infrastrukturę towarzyszącą, w tym podpórki pod stopy przy przejściach, stojaki rowerowe oraz nowe chodniki. Wzdłuż dróg rowerowych powstanie aż 17 km chodników spełniających wymogi dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Bezpieczniej i bardziej ekologicznie

Nowa infrastruktura pozwoli rowerzystom unikać jazdy po chodnikach i jezdniach, co znacznie poprawi bezpieczeństwo na drogach. Jednocześnie inwestycje wpisują się w koncepcję Nowego Centrum Warszawy, która zakłada promowanie transportu ekologicznego.

Budżet obywatelski jako wsparcie inicjatywy

W projekcie uwzględniono również przedsięwzięcia wybrane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, takie jak budowa dróg rowerowych przy ul. Rembielińskiej, ul. Światowida czy ul. Grenadierów, informuje stołeczny ratusz.

Blokada Ostatniego Pokolenia na Wisłostradzie (13.12.2024), zdjęcia:

W Warszawie brakuje rowerów Veturilo. Mieszkańcy alarmują