Akcja "Trochę ciepła dla bezdomnego", która potrwa do końca lutego 2024 r., skierowana jest do osób w kryzysie bezdomności. Szczególnie do tych, które - jak podkreślają organizatorzy akcji - przebywają poza schroniskami i bezpiecznymi placówkami, a ich życie jest zagrożone w sezonie jesienno-zimowym. Patrole straży miejskiej dostarczą potrzebującym: ciepłe koce, śpiwory, konserwy, skarpety, pieczywo oraz pełnowartościową, kaloryczną zupę, którą dwa razy w tygodniu będzie przygotowywać (ok. 100-120 litrów) kuchnia Centrum Okopowa.
W Warszawie rusza akcja zimowej pomocy osobom w kryzysie bezdomności
- Staramy się, by rzeczy, które oferujemy, były dobrej jakości - podkreślił podczas konferencji prasowej w siedzibie Caritas Polska w Warszawie specjalista ds. projektów społecznych w Caritas Polska Janusz Sukiennik. - Upokorzenie, które odczuwają osoby bezdomne, rzutuje na cały ich los i często utrudnia wychodzenie z bezdomności. Jest to zawsze okazja, żeby zaproponować długofalową pomoc - powiedział. Dodał, że Caritas Polska od dwóch lat realizuje dla potrzebujących także konkretne zamówienia, zweryfikowane przez uczestników patroli. Są to np. porządne, nieprzemakalne buty.
9. odsłona akcji - jak zaznaczył Sukiennik - ma nie służyć wyłącznie niesieniu pomocy bezdomnym, ale także uświadamianiu "nam wszystkim, szczególnie w dużych miastach, że obok nas są ludzie, którzy potrzebują nie tylko pomocy, ale przede wszystkim ciepła". Dodał, że bezdomni przebywają często w miejscach trudno dostępnych, wilgotnych, ciemnych - zwłaszcza o tej porze roku - gdzie patrole są "witane, a wręcz oczekiwane".
- W tym roku strażnicy miejscy będą prowadzili działania na terenie 16 dzielnic Warszawy - poinformował naczelnik Wydziału Profilaktyki i Planowania Straży Miejskiej Warszawy Grzegorz Staniszewski. Dodał, że zweryfikowano liczbę miejsc pobytu osób bezdomnych - wyłączając miejsca mieszkalne, czyli schroniska, noclegownie i ogrzewalnie. - Powstała lista 91 miejsc, w których na chwilę obecną przebywa ponad 250 osób [...]. Na potrzeby akcji, z tej listy wytypowaliśmy 46 miejsc, w których znajduje się 150 osób i w pierwszej kolejności zaopatrzymy te właśnie osoby - wyjaśnił.
Jak powiedział dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki, pomaganie ma największą wartość, kiedy dobrze zdefiniujemy potrzeby. - Gdy będziemy dawać nie z tego, co nam zbywa, ale będziemy dawać to, co może naprawdę pomóc w różnorodnych kryzysach - powiedział.
Akcja już po raz kolejny przebiega pod hasłem "Bezdomności się nie wybiera, bezdomnym się staje". - Staraliśmy się przerwać pewien negatywny standard patrzenia na człowieka bezdomnego, który się być może utrwalił [...] poprzez negatywne skojarzenia. To są ludzie o różnych życiorysach, często bezradni, pogubieni życiowo - dodał Janusz Sukiennik. Wyjaśnił, że hasło wychodziło naprzeciw "pewnej opinii, na szczęście niezbyt powszechnej", że bezdomność to wybór. - Może to być decyzja, ale prawdziwego wyboru może dokonać tylko człowiek wolny, a nie człowiek przytłoczony ogromną liczbą problemów, długów, innych nieszczęść, człowiek bezradny. On często nie ma siły, a nawet chęci poprosić o pomoc. Dlatego to my do nich docieramy, nie czekamy, aż oni przyjdą do nas. Większość by nie przyszła - zaznaczył.
Działania pomocowe prowadzi też Uliczny Patrol Medyczny, uruchomiony wspólnie ze Strażą Miejską i Stowarzyszeniem "Jesteśmy nadzieją", które zrzesza ponad 20 lekarzy różnych specjalności. Osoby z patrolu - jak informuje Caritas Polska - starają się zapewnić doraźną pomoc medyczną polegającą na zmierzeniu podstawowych parametrów życiowych, opatrzeniu ran i odmrożeń. Jeśli sytuacja tego wymaga, przekazują informację o koniecznej pomocy pogotowiu czy ośrodkom pomocy społecznej, a czasem też przewożą takie osoby do schronisk czy noclegowni.
Akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego” - jak informuje Caritas Polska - jest realizowana dzięki hojności i zrozumieniu społeczeństwa. Podano, że w sezonie 2022/2023 w ramach tej akcji potrzebującym przekazano 5000 konserw, 2850 litrów pożywnej zupy z pieczywem, 400 toreb z upominkami świątecznymi, 900 par wełnianych skarpet, 200 ciepłych koców i 35 ciepłych zimowych kurtek. Łącznie, w ciągu ośmiu edycji akcji, osobom w kryzysie bezdomności przekazano m.in. 41 tys. porcji posiłków.
Największe miasta w woj. mazowieckim pod względem liczby ludności - zobacz zdjęcia: