Spis treści
- Uroczystości w 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej
- Dwa marsze smoleńskie w stolicy
- Katastrofa smoleńska - jedno z najważniejszych wydarzeń w historii III RP
Uroczystości w 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej
W czwartek 10 kwietnia o godzinie 8:20 odbyły się pierwsze uroczystości rocznicowe w 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach spotkali się przedstawiciele najwyższych władz państwowych - m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, a także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz szef KPRM Jan Grabiec.
Z kolei około godziny 10 w Sejmie marszałkowie obu izb polskiego parlamentu złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, śp. marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego, śp. wicemarszałek Senatu VII kadencji Krystynę Bochenek, a także innych posłów i senatorów, którzy zginęli w Smoleńsku 15 lat temu.
Swoje obchody rocznicowe zaplanowało także Prawo i Sprawiedliwość. O godz. 8 odbyła się msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele seminaryjnym, a o 8.41 - czyli o godzinie, w której doszło do katastrofy - PiS zorganizowało Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Później politycy największej partii opozycyjnej złożyli wieńce przed pomnikami Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na placu Piłsudskiego.
Przeczytaj też: Jarosław Kaczyński wspomina zmarłego brata: "Walka na Wschodzie kosztowała go życie" - tylko w SE.pl
Warto wspomnieć, że w przeddzień rocznicy katastrofy na monument na placu Piłsudskiego wszedł aktywista Ostatniego Pokolenia wyposażony w baner „lecimy w stronę katastrofy” odnoszący się do sytuacji klimatycznej na świecie. Mężczyzna wykrzykiwał hasła wzywające do reakcji polski rząd, a także oblał pomnik sztuczną krwią. Po dłuższych negocjacjach z policją, został zdjęty z pomnika przy pomocy specjalnego podnośnika.

Dwa marsze smoleńskie w stolicy
O godzinie 16 spod z placu Trzech Krzyży wyruszy marsz upamiętniający ofiary katastrofy, który organizuje Stowarzyszenie Solidarni 2010. Jego uczestnicy przejdą Traktem Królewskim na plac Zamkowy.
Z kolei wieczorem swój przemarsz organizuje PiS. Po mszy świętej w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze warszawskiej, którą zaplanowano na godzinę 19 przed Pałac Prezydencki ruszy organizowany przez PiS Marsz Pamięci. O godz. 21 zaplanowane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
W związku z obchodami rocznicy w mieście mogą występować utrudnienia komunikacyjne, zamknięta ulic i objazdy. Więcej o tym piszemy w tym tekście.
Katastrofa smoleńska - jedno z najważniejszych wydarzeń w historii III RP
10 kwietnia 2010 roku delegacja polskich władz państwowych udawała się do Rosji na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Na pokładzie samolotu Tu-154 byli m.in. prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, hierarchowie religijni i przedstawiciele rodzin katyńskich. Łącznie 96 osób.
Podczas podchodzenia do lądowania w warunkach ograniczonej widoczności z uwagi na mgłę doszło do katastrofy. Maszyna zderzyła się z ziemią o godzinie 8:41. Nikt nie przeżył tego zdarzenia, co czyni je drugą pod względem liczby ofiar katastrofą w historii polskiego lotnictwa i największą pod względem liczby ofiar katastrofą w dziejach polskich Sił Powietrznych.
Zobacz na zdjęciach, jak wyglądała Warszawa 10 kwietnia 2010 roku. Ludzie gromadzili się na ulicach stolicy: