Hulajnoga

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS /

Z Warszawy

Hulajnogi i rowery miejskie w Warszawie. Jak korzystają z nich mieszkańcy?

2023-12-04 21:08

Warszawski ratusz opublikował raport dot. mikromobilności w stolicy Polski. Opracowanie odpowiedziało na pytanie, w jaki sposób mieszkańcy korzystaj z e-hulajnóg oraz rowerów miejskich. Jak wynika z analizy, średnia długość podróży elektryczną hulajnogą w Warszawie trwa osiem minut, natomiast rowerem miejskim - 14,5 minuty.

Autorami bogatego opracowania są Łukasz Nawaro z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Biuro Strategii i Analiz uczelni. Raport to pierwsza na świecie analiza w tej tematyce, która została oparta na dużej próbie danych od poszczególnych operatorów. Autorzy przeanalizowali 15 milionów przejazdów w latach 2021-2022.

Jak z elektrycznych hulajnóg i rowerów korzystają warszawiacy?

Badanie wskazało, że warszawiacy inaczej korzystają ze współdzielonych e-hulajnóg oraz rowerów Veturilo. Podróże tymi pierwszymi trwają zazwyczaj znacznie krócej, bo około ośmiu minut oraz odbywają się na krótszych dystansach, średnio 814 metrów. Podróże Veturilo trwają dłużej (średnia - 14,5 minut, mediana - 11,5 minut) i odbywają się na dłuższych dystansach (średnia - 1751 metrów, mediana - 2420 metrów).

Obie formy transportu cieszą się również odmiennym zainteresowaniem. Wzrost korzystania z hulajnóg odbywa się w piątki i soboty, a Veturilo - w soboty i niedziele. Hulajnogi są także częściej wykorzystywane do przejazdów nocnych.

Około 25 proc. przejazdów e-hulajnogą kończy się w promieniu 70 metrów od przystanku autobusu linii przyspieszonej, przystanku tramwajowego lub wejścia do metra. Ten sam wskaźnik dla Veturilo wynosi ok. 52 proc.

W opracowaniu oszacowano przy tym łączną liczbę użytkowników e-hulajnóg, która wyniosła ok. 100 tysięcy użytkowników. Aby przybliżenie było w miarę wiarygodne, pod uwagę wzięto wszystkie rodzaje aplikacji umożliwiających wypożyczenie hulajnogi. Z kolei liczba użytkowników Veturilo wyniosła 146 tysięcy.

Jakie są wnioski z raportu? Warszawiacy muszą zadbać o parkowanie

Zwyczaj parkowania hulajnóg w obszarze stojaków wyznaczonych przez ZDM nie przyjął się. Zaledwie 6 proc. podróży kończy się w obrębie wyznaczonego parkingu (dane dla września 2022 r., porozumienia z operatorami podpisano w grudniu 2021 r., stojaki zakończono wyznaczać w sierpniu 2022 r.). Jednak spośród tych podróży, które zakończyły się w promieniu 30 metrów od wyznaczonego miejsca, jedna trzecia użytkowników zdecydowała się zaparkować w pobliżu stojaka.

Zobacz poniżej zdjęcia świątecznego pociągu litewskiego:

Mówiące hulajnogi Bolt dziękują użytkownikom za dobry uczynek