Najgłośniejsze miasta Europy - nowy ranking
Platforma Preply przygotowała zestawienie prezentujące najbardziej hałaśliwe miasta Europy. Niestety, znalazło się wśród nich miejsce dla Warszawy.
W jaki sposób sporządzono ranking? Pod uwagę brano takie czynniki jak: gęstość zaludnienia, poziom hałasu w decybelach, ruch uliczny czy liczbę turystów odwiedzających dane miejsce. Nie może dziwić, że ścisłą czołówkę rankingu stanowią najpopularniejsze miasta turystyczne Starego Kontynentu:
- Paryż
- Londyn
- Barcelona
Wśród dominujących lokacji uznanych za najbardziej hałaśliwe w Europie znalazło się także miejsce dla wielu włoskich miast. Autorzy rankingu wskazali m.in. Rzym, Wenecję czy Mediolan. Podobnie jak w przypadku podium zestawienia, widać tu wpływ mas turystów, które przybywają w te miejsca, generując hałas. Wysokie lokaty są także "zasługą" zabytkowej architektury, która nie pozwala na stawianie nowoczesnych rozwiązań akustycznych tłumiących dźwięki.
Na przeciwległym biegunie są kraje skandynawskie i Amsterdam, który - m.in. za sprawą postawienia na komunikację rowerową - dobrze radzi sobie z miejskim gwarem.
Warszawa wśród najgłośniejszych miast Europy
Niestety, w rankingu Preply znalazło się również miejsce dla polskiego miasta. Warszawa została uznana za 17. najgłośniejsze miasto na kontynencie wśród dwudziestki "zwycięzców" plebiscytu. Co, zdaniem autorów opracowania, generuje znaczny hałas w stolicy Polski? To oczywiście efekt wielkiego ruchu samochodowego - dokuczliwego zwłaszcza w Śródmieściu Warszawy - ale też bliskości lotniska Chopina. Stołeczne lotnisko położone jest w granicach miasta, zaledwie kilka kilometrów od centrum. To - jak na standardy europejskie - dosyć rzadki przypadek.
Już wkrótce jednak ten czynnik generujący hałas ma szansę na dobre zniknąć. Wszystko za sprawą planowanego przeniesienia ruchu lotniczego z Okęcia do CPK. Co wówczas stanie się z lotniskiem im. Chopina?
Problem hałasu zauważają lokalne władze. W ubiegłym roku powstał specjalny program wojewódzki, wymierzony w groźne dla zdrowia publicznego zjawisku nadmiernego hałasu. Jak szacuje bowiem WHO, hałas jest drugim, po smogu, największym zagrożeniem środowiskowym dla zdrowia.
Takie korki generowały się w centrum Warszawy po zamknięciu tunelu pod ulicą Marszałkowską: