Pielgrzymka

i

Autor: PAP/Piotr Nowak

pielgrzymka

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Wierni idą do Częstochowy

Pod hasłem "Pan mój i Bóg mój" 5 sierpnia 2023 r. wyruszyła 43. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna na Jasną Górę.

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna na Jasną Górę 2023

Pielgrzymi szlak potrwa 10 dni. Rozpoczął się 5 sierpnia mszą św. o godz. 5.30 w kościele akademickim św. Anny w Warszawie i zakończy się 14 sierpnia na Jasnej Górze.

Osoby, które nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce, mogą dopisać się do grupy pielgrzymów duchowych, która w łączności z pielgrzymami idącymi na Jasną Górę, z własnych domów realizuje program rekolekcji. Na stronie internetowej WAPM podczas trwania pielgrzymki zamieszczane będą relacje z trasy dla duchowych pielgrzymów, a także transmisje mszy św. i Apeli Jasnogórskich.

Zgodnie z wieloletnią tradycją pielgrzymi duchowni każdego dnia pielgrzymki gromadzić się będą o godzinie 15:00 w kościele św. Anny, by w łączności z pątnikami, odmówić koronkę do Bożego miłosierdzia.

Pielgrzymka akademicka, historia, grupy. Ile kilometrów dziennie?

Młodzież akademicka i szkół średnich archidiecezji warszawskiej od 1981 r. pielgrzymuje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów i miejsc związanych z przeżyciami religijnymi. Trasa Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej liczy niemal 300 kilometrów i wymaga przejścia każdego dnia około 35 km w 5-6 etapach.

Po drodze pątnicy odwiedzą kilka sanktuariów m.in: Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach, Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia, Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce oraz Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Pątnicy pielgrzymujący w Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej podzieleni będą na 20 grup, z których każda związana jest z określoną parafią lub określoną duchowością zakonów. Dla przykładu grupa czarno-biała związana jest z zakonem dominikanów, grupa zielona – z zakonem salwatorianów, grupa szara - z zakonem jezuitów a grupa brązowa - z franciszkanami.

Zdjęcia z zeszłorocznej pielgrzymki w galerii poniżej.