Warszawska Noc Fotografii

i

Autor: fot. PHOTO MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS/UM Warszawa

w warszawie

Warszawska Noc Fotografii 2024. Niepowtarzalny pokaz filmów i zdjęć na budynkach

2024-06-28 17:17

Warszawska Noc Fotografii to święto, które nawiązuje do wydarzeń o podobnym charakterze, organizowanych przez inne europejskie miasta. Wydarzenie będzie pełne pokazów zdjęć i filmów uzdolnionych artystów z Polski i zagranicy.

Warszawska Noc Fotografii. Kiedy się odbędzie?

W niedzielę 7 lipca w kilku punktach Starego Miasta odbędą się pokazy prac fotografek i fotografów z Polski i zagranicy, a także pokazy filmowe. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Noc Fotografii rozpocznie się o 19.30 w siedzibie głównej Muzeum Warszawy spotkaniem poświęconym książce Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839–1989. Antologia z Witoldem Kanickim, Dorotą Łuczak i Maciejem Szymanowiczem.

Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu Return to Reason Mana Raya, pierwszego, legendarnego dzieła awangardowego artysty.

Noc Fotografii 2024. Projekcje filmów i wystawy zdjęć

W tym roku projekcje odbędą się aż w sześciu lokalizacjach: siedzibie głównej Muzeum Warszawy, na Rynku Starego Miasta przed Muzeum Warszawy, w ZPAF, Lengrenówce – pracowni Muzeum Karykatury, Fundacji Sto Pociech oraz Fundacji Alina.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. prace członków słynnej agencji fotograficznej Magnum, selekcję zdjęć Filipa Springera, legendarny film Mana Raya, wybór zdjęć z Arles – największego festiwalu fotografii w Europie oraz projekty wyłonione w konkursie Miasto do mieszkania, w tym najciekawsze debiuty. Część z pokazów realizowana będzie w formule site-specific, czyli z uwzględnieniem architektury i specyfiki lokalizacji staromiejskich, będą to na przykład projekcje na budynkach.

Prace fotograficzne laureatów konkursu "Miasto do mieszkania"

W lipcową noc na ekranie przed siedzibą główną Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta pokazane zostaną również prace siedmiorga laureatów konkursu fotograficznego Miasto do mieszkania zorganizowanego przez Centrum Fotografii Muzeum Warszawy, poruszające różne aspekty mieszkalnictwa w stolicy – od społecznych i publicznych po prywatne i osobiste.

Wyróżnieni zostali debiutujący Viktoria Adamova, Zbigniew Brzozowski, Krystian Furman, Anita Walczewska oraz osoby z udokumentowanym dorobkiem: Sayam Ghosh, Anna Hornik, Damian Lemański.

Archiwum Rewitalizacji. Zdjęcia dokumentujące obszary objęte programem rewitalizacji

W siedzibie Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) przy placu Zamkowym będzie można zobaczyć z kolei selekcję zdjęć Filipa Springera wykonanych w ramach projektu Migawki – realizowanego we współpracy z Muzeum Warszawskiej Pragi. Jego celem jest dokumentacja przemian, jakie przechodzą obszary objęte programem rewitalizacji, w szczególności Praga, Kamionek, Targówek czy Grochów.

Fotografie z kolekcji Muzeum Warszawy. Pokaz zdjęć z powstania warszawskiego

Tego samego wieczoru na ścianach Lengrenówki, pracowni Muzeum Karykatury znajdującej się przy ulicy Brzozowej, będzie można zobaczyć montaż fotografii z kolekcji Muzeum Warszawy. Zainauguruje go o godz. 21.00 pokaz zdjęć powstania warszawskiego z dwóch różnych perspektyw. Podczas wielkoformatowej projekcji zostaną zaprezentowane fotografie Sylwestra „Krisa” Brauna – najbardziej znanego fotografa powstania warszawskiego i Ewy Faryaszewskiej – malarki studiującej na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Prowansja zagości w Warszawie. Nocny pokaz zdjęć z tegorocznej edycji festiwalu w Arles

Przy siedzibie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta), na ścianach dawnego kina, odbędzie się nocny pokaz zdjęć z tegorocznej edycji festiwalu w Arles. Rencontres de la photographie to najstarszy festiwal fotografii w Europie, który rokrocznie odbywa się w Prowansji. Podczas niego prezentowany jest wybór najlepszych projektów fotograficznych ostatnich 12 miesięcy. Uczestnicy Nocy Fotografii w Warszawie będą mieli okazję zobaczyć wybór fotografii z tegorocznej edycji zaledwie dzień później niż uczestnicy festiwalu.

Pierwsze w Polsce stowarzyszenie polskich fotografek

Na ekranie w Fundacji Alina – dawnej pracowni Aliny Szapocznikow – zaprezentowane zostaną prace czterech fotografek dokumentalnych z Polish Women Photographers. To pierwsze stowarzyszenie polskich fotografek. W ramach projekcji będzie można zobaczyć prace: Anny Hartman, Małgorzaty Adamczyk, Małgorzaty Smieszek oraz Marzeny Hans.

Sonda
Który plac zabaw w Warszawie jest najlepszy?
Frida w Warszawie! Wystawa w Fabryce Norblina będzie hitem