Sklep socjalny Spichlerz - przyczyny likwidacji
We wtorek, 27 sierpnia definitywnie dobiegła końca historia sklepu socjalnego Spichlerz na stołecznym Mokotowie. Właściciele fundacji Wolne Miejsce rozdali cały pozostały towar potrzebującym, którzy zgromadzili się przed siedzibą.
Tym samym dobiegła końca ponad trzyletnia historia Spichlerza w Warszawie. Był to pierwszy sklep socjalny w stolicy. Dlaczego zatem musiał upaść?
Przyczyną był konflikt na linii właściciele sklepu - miasto. Ratusz zarzuca fundacji Wolne Miejsce, że mimo iż uzyskała lokal na preferencyjnych warunkach (czynsz po 4,5 tysiąca złotych miesięcznie), to nie spłacała należnych opłat. W efekcie dług wobec miasta miał wynieść 280 tysięcy złotych.
Z kolei przedstawiciele fundacji odpierają, że ustalenia z miastem od początku były inne i zapłacona kwota miała być im zwracana ze względu na charytatywny charakter przedsięwzięcia. Miasto temu zaprzecza, twierdząc, że nie było mowy o nieodpłatnym najmie lokalu.
Fundacja powołuje się z kolei na przykłady zza granicy, gdzie sklepy socjalne działają z powodzeniem, ale nigdzie ich właściciele nie płacą czynszu ani innych opłat. Placówki te są za to wspierane przez miasto we współpracy z organizacjami pozarządowymi - dzięki temu mogą oferować tak niskie ceny produktów.
Już w lipcu Spichlerz na Mokotowie zawiesił swą działalność. Pomimo wielokrotnych prób porozumienia z miastem nie udało się zażegnać konfliktu i w efekcie fundacja zdecydowała się zamknąć pierwszy warszawski sklep socjalny, z którego każdego dnia korzystało nawet do 200 potrzebujących warszawiaków.
Sklep socjalny - na czym polega ta idea?
Sklepy socjalne oferują produkty pierwszej potrzeby sprzedawane w o wiele niższych cenach niż w normalnych sklepach. Często produkty te mają po prostu nieco krótszą datę ważności, a zatem inne podmioty chętnie przekazują je do sklepu, aby nie płacić za utylizację. Tym samym żywność się nie marnuje.
Aby zrobić zakupy w sklepie socjalnym, potrzebne jest zaświadczenie z opieki społecznej lub z fundacji zarządzającej danym miejscem. Pierwszy sklep socjalny w Polsce powstał w 2020 roku w Katowicach. Idea ta przywędrowała do naszego kraju z Austrii.
Protest katechetów w Warszawie - zobacz zdjęcia z placu Zamkowego: