Powstańcze Śpiewanie na Bielanach

i

Autor: Joanna Radziejewska, radna dzielnicy Bielany Wspólne śpiewanie powstańczych pieśni to już stały element krajobrazu kulturalnego dzielnicy

"Warszawskie dzieci", "Pałacyk Michla" i nie tylko. Mieszkańcy Bielan zaśpiewają ku czci Powstańców

2022-07-29 15:10

Z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy Bielan będą mogli wziąć udział we wspólnym śpiewaniu powstańczych piosenek. W programie znalazł się także występ zespołu wokalno-aktorskiego Sonanto z Warszawy.

"Powstańcze śpiewanie na Bielanach" to nowa tradycja, towarzysząca od kilku lat obchodom rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Pomysł bielańskiej radnej Joanny Radziejewskiej był realizowany początkowo z budżetu obywatelskiego. Choć w ostatnich latach nie zdobywał w głosowaniach odpowiednio dużego poparcia, urząd dzielnicy i tak zajmuje się organizacją wydarzenia.

Koncert ku czci Powstańców

Tegoroczne "Powstańcze śpiewanie" odbędzie się w czwartek 4 sierpnia w godz. 17:00-19:00. Podobnie jak w minionych latach, mieszkańcy spotkają się przy Skalbmierskiej 5 na osiedlu Bielany III. To właśnie tam, na ścianie garażu znajduje się mural poświęcony powstańcom, a jednocześnie architektom osiedla: Marii i Kazimierzowi Piechotkom. Para pobrała się w Warszawie podczas działań wojennych. Po upadku Powstania Warszawskiego małżeństwo trafiło do obozu jenieckiego w Saksonii. Po powrocie do Warszawy Kazimierz Piechotka pracował w Biurze Odbudowy Stolicy, a Maria - w Państwowej Pracowni Konserwacji Zabytków. Zaprojektowali m.in. osiedla Bielany I, II, III i IV oraz byli współprojektantami nowej katedry św. Jana Chrzciciela na Starówce.

Czytaj także: Powstańcy wciąż potrzebują naszej pomocy. Trwa zbiórka Fundacji Legii

Oprócz tradycyjnego, wspólnego śpiewania Urząd Dzielnicy Bielana zaprasza również na koncert pt. "Krzyk wolności". Jak zapowiadają organizatorzy, w programie znajdziemy cały wachlarz emocji, od pełnych radości i młodzieńczej werwy piosenek z warszawskich barykad po refleksyjne utwory, poświęcone dramatowi Warszawy i jej mieszkańców.

ZOBACZ TAKŻE: Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - RELACJA LIVE

Powstanie Warszawskie tworzy wspólnotę. Jan Ołdakowski o rocznicy powstania i nowej roli Muzeum