"Warszawskie dzieci", "Pałacyk Michla" i nie tylko. Mieszkańcy Bielan zaśpiewają ku czci Powstańców

2022-07-29 15:10

Z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy Bielan będą mogli wziąć udział we wspólnym śpiewaniu powstańczych piosenek. W programie znalazł się także występ zespołu wokalno-aktorskiego Sonanto z Warszawy.

Powstańcze Śpiewanie na Bielanach

i

Autor: Joanna Radziejewska, radna dzielnicy Bielany/ Archiwum prywatne Wspólne śpiewanie powstańczych pieśni to już stały element krajobrazu kulturalnego dzielnicy

"Powstańcze śpiewanie na Bielanach" to nowa tradycja, towarzysząca od kilku lat obchodom rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Pomysł bielańskiej radnej Joanny Radziejewskiej był realizowany początkowo z budżetu obywatelskiego. Choć w ostatnich latach nie zdobywał w głosowaniach odpowiednio dużego poparcia, urząd dzielnicy i tak zajmuje się organizacją wydarzenia.

Koncert ku czci Powstańców

Tegoroczne "Powstańcze śpiewanie" odbędzie się w czwartek 4 sierpnia w godz. 17:00-19:00. Podobnie jak w minionych latach, mieszkańcy spotkają się przy Skalbmierskiej 5 na osiedlu Bielany III. To właśnie tam, na ścianie garażu znajduje się mural poświęcony powstańcom, a jednocześnie architektom osiedla: Marii i Kazimierzowi Piechotkom. Para pobrała się w Warszawie podczas działań wojennych. Po upadku Powstania Warszawskiego małżeństwo trafiło do obozu jenieckiego w Saksonii. Po powrocie do Warszawy Kazimierz Piechotka pracował w Biurze Odbudowy Stolicy, a Maria - w Państwowej Pracowni Konserwacji Zabytków. Zaprojektowali m.in. osiedla Bielany I, II, III i IV oraz byli współprojektantami nowej katedry św. Jana Chrzciciela na Starówce.

Czytaj także: Powstańcy wciąż potrzebują naszej pomocy. Trwa zbiórka Fundacji Legii

Oprócz tradycyjnego, wspólnego śpiewania Urząd Dzielnicy Bielana zaprasza również na koncert pt. "Krzyk wolności". Jak zapowiadają organizatorzy, w programie znajdziemy cały wachlarz emocji, od pełnych radości i młodzieńczej werwy piosenek z warszawskich barykad po refleksyjne utwory, poświęcone dramatowi Warszawy i jej mieszkańców.

ZOBACZ TAKŻE: Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - RELACJA LIVE

Powstanie Warszawskie tworzy wspólnotę. Jan Ołdakowski o rocznicy powstania i nowej roli Muzeum