Gra BLOKI powstała w wyniku Open Call'a Festiwalu Sztuk Wizualnych, który został zorganizowany przez Mazowiecki Instytut Kultury i Galerię XX1. To gra edukacyjna o architekturze mieszkaniowej z okresu PRL-u. Jej głównym zadaniem jest zwiększenie świadomości graczy na temat funkcji kolorystyki budynków, a także otaczającej je przestrzeni. Jej użytkownicy nauczą się także sygnalizowania własnych potrzeb związanych z estetyką i funkcjonowaniem osiedli.
Jak piszą twórcy, podczas realizacji projektu ważne było znalezienie partnera, który będzie posiadał wiedze oraz narzędzie do komunikacji z mieszkańcami osiedla. Najbardziej otwarta na dialog okazała się być Spółdzielnia Mieszkaniowa Służew nad Dolinką. Właśnie dlatego to warszawskie osiedle zostało przeniesione do cyfrowego świata i stało się bazą BLOKÓW.
Warszawskie osiedle wystąpiło w grze komputerowej - na czym polegają BLOKI?
Zanim jednak to zrobiono, odbyły się badania społeczności, które pozwoliły twórcom zrozumieć potrzeby mieszkańców oraz stworzyć scenariusz gry, oparty na realnych wyzwaniach i atutach tego miejsca. W trakcie rozgrywki gracze muszą sprostać prawdziwym wyzwaniom i zaproponować rozwiązania. Odbyły się również konsultacje, które pomogły twórcom stworzyć narzędzia do projektowania elewacji. Za dobre działania gracze będą otrzymywać punkty, które odblokują kolejne funkcje. Będą oni oceniani pod kątem ekologii czy estetyki.
"Mechanizmy gry oraz jej scenariusz mają na celu pokazać graczowi: jak istotny wpływ na odbiór architektury ma kolor, a także jakie rozwiązania są stosowanie na osiedlu Służew nad Dolinką - tak by poprawić komfort życia mieszkańców" - piszą twórcy.
Gra BLOKI jest dostępna pod tym adresem. Można ją pobrać za darmo.
W tych miejscach w Warszawie kręcono serialu "Ślepnąc od świateł"