MPWiK postawił na czystą energię. Głównie ze ścieków i słońca
Podstawowym odnawialnym źródłem energii dla Wodociągów Warszawskich są ścieki, a dokładniej biogaz wytwarzany w procesie fermentacji osadów ściekowych w trzech oczyszczalniach MPWiK - Oczyszczalni Ścieków Czajka, Południe oraz Pruszków. W minionym roku spalanie biogazu pozwoliło uzyskać spółce 49 tys. MWh energii elektrycznej.
Oprócz tego energia dostarczana jest także przez panele fotowoltaiczne zainstalowane na terenach Wodociągów Warszawskich. W ubiegłym roku udało się w ten sposób uzyskać 5,5 tys. MWh. To wyraźny wzrost w stosunku do 1,8 MWh w roku 2022. Z kolei trzecim źródłem energii własnej dla spółki jest turbina parowa w spalarni w zakładzie Czajka. Wodociągowcy zyskali dzięki niej kolejne 5,5 tys. MWh.
Spółka pracuje nad dalszym zwiększaniem produkcji energii i modernizuje pod tym kątem instalacje w swoich oczyszczalniach. MPWiK kończy obecnie modernizację oczyszczalni ścieków Południe, której efektem będzie m.in. zwiększenie produkcji biogazu. Dzięki wykorzystaniu własnych źródeł energii MPWiK zaoszczędził w ubiegłym roku szacunkowo ponad 56,7 mln zł netto.
Warszawskie wodociągi w liczbach
MPWiK każdego dnia dostarcza mieszkańcom stolicy i niektórych ościennych gmin średnio prawie 350 mln litrów wysokiej jakości kranówki, a także odbiera i oczyszcza ponad 500 mln litrów ścieków. Odzyskiwanie z nich energii elektrycznej, cieplnej, a w przyszłości także surowców, to filary transformacji spółki w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Ścieki oczyszczone są wykorzystywane przez wodociągowców do procesów technologicznych, takich jak chłodzenie i mycie urządzeń czy podlewanie zieleni, a także na cele przeciwpożarowe. Dzięki ostatnim inwestycjom spółka może dziś efektywnie odpowiadać na wyzwania ekologiczne i ekonomiczne.
Zobacz poniżej zdjęcia z wycinki drzew w Pruszkowie: