Warszawskie ZOO zabezpiecza się przed pryszczycą
W piątkowym komunikacie wszyscy odwiedzający Warszawskie ZOO zostali poproszeni o to, aby nie wchodzić na ogrodzone tereny, nie karmić zwierząt oraz nie nawiązywać z nimi jakiegokolwiek kontaktu fizycznego, np. poprzez głaskanie. Do tego goście powinni przestrzegać znaków i wskazówek pracowników ogrodu oraz obowiązkowo przejść przez maty dezynfekcyjne przy wejściu.
"Wirus pryszczycy może przenosić się na ubraniach, butach, sprzęcie, a nawet drogą powietrzną. Wasza ostrożność pomaga chronić zdrowie zwierząt!" - czytamy we wpisie. Przedstawiciele ZOO zaznaczyli, że w ramach wprowadzonych szczególnych środków ostrożności zwiększony zostanie dystans od mieszkańców ogrodu. Poza tym dezynfekowane będą wszystkie narzędzia oraz pojazdy wjeżdżające na teren ZOO.
Pryszczyca w Polsce? Minister rolnictwa uspokaja
Minister rolnictwa Czesław Siekierski powiedział w piątek, że w Polsce nie ma przypadków pryszczycy, a na Słowacji i Węgrzech nie ma nowych ognisk tej choroby. Od soboty w okolicy przejść granicznych z Czechami na Dolnym Śląsku prowadzone są patrole weterynaryjne kontrolujące transporty zwierząt z gatunków wrażliwych na pryszczycę.
Wzmożone działania Inspekcji Weterynaryjnej i innych służb w związku z zagrożeniem pryszczycą były wcześniej prowadzane na przejściu granicznym z Niemcami w Jędrzychowicach (Dolnośląskie) od 17 stycznia do 7 marca. Kontrole wprowadzono po wykryciu pryszczycy w stadzie bawołów wodnych w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech.
Pod koniec marca potwierdzono ogniska pryszczycy na Węgrzech. Na Słowacji z kolei potwierdzono sześć ognisk choroby. Zdaniem władz słowackich wirus pryszczycy trafił tam z Węgier. W związku z zagrożeniem Słowacja zaostrzyła kontrole na przejściach granicznych z Węgrami i Austrią. Część małych przejść granicznych została zamknięta. Kontrole mają tam potrwać do 7 maja.
Pryszczyca to choroba wirusowa niegroźna dla ludzi, ale bardzo zaraźliwa i groźna dla zwierząt. Atakuje parzystokopytne, zarówno zwierzęta hodowlane (krowy, świnie, owce, kozy), jak i dzikie. Szybko się rozprzestrzenia, powodując straty w rolnictwie i gospodarce oraz zagrożenie bezpieczeństwa żywności. Ostatni przypadek pryszczycy w Polsce zanotowano w 1971 r.
Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w woj. mazowieckim 2024 - zobacz zdjęcia:
