Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Ważne zmiany w Kodeksie Pracy. Kto zapłaci za prąd i internet w czasie pracy zdalnej?

2023-02-06 12:06

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy. Wdrożenie unijnej dyrektywy 2019/1152 reguluje m.in. kwestię pracy zdalnej i hybrydowej. Czy po zmianach pracodawca będzie musiał pokryć częściowo rachunki za prąd oraz internet pracownika, który przebywa na tzw. home office? Sprawdźcie.

Praca zdalna. Ważne zmiany w Kodeksie Pracy

Najnowsza nowelizacja Kodeksu Pracy przewiduje, że pracodawca będzie miał szereg obowiązków względem pracownika wykonującego pracę zdalną. Zgodnie z najnowszymi przepisami pracodawca zapłaci za instalację, serwis, eksploatację i konserwacje narzędzi pracy, takich jak m.in. komputer służbowy. Dodatkowo pracodawca będzie musiał pokryć koszty zużytej przez pracownika energii elektrycznej oraz pokryć koszty niezbędnych usług telekomunikacyjnych. Pracodawca może to zrobić w formie zwrotów kosztów dla pracownika.

Pracodawca zapłaci za prąd i internet pracownika zdalnego

Radca Prawny Mirosław Siwiński z portalu Infor.pl przedstawił, w jaki sposób można wyliczyć zwrot niektórych kosztów należących się pracownikowi wykonującemu pracę z domu. Wyjaśnia on, że „przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu albo ryczałtu bierze się pod uwagę w szczególności normy zużycia materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, ich udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość materiału wykorzystanego na potrzeby pracodawcy i ceny rynkowe tego materiału, a także normy zużycia energii elektrycznej oraz koszty usług telekomunikacyjnych”.W praktyce oznacza to, że pracodawca powinien sprawdzić, ile używany przez pracownika sprzęt zużywa energii i przemnożyć to przez liczbę godzin pracy i aktualną cenę energii.

Jeśli chodzi o zwrot kosztów za internet, to radca prawny sugeruje, że kwotę tą można wyliczyć na podstawie procentowej deklaracji miesięcznej. Biorąc pod uwagę, że 8 godzin pracy to 1/3 doby można wnioskować do pracodawcy o zwrot 1/3 kosztów abonamentu internetowego. Wypłacany ryczałt pomniejszyć o dni wolne od pracy.O wiele większym problemem dla pracodawcy będzie wyliczenie kosztów zużycia sprzętu używanego do pracy przez pracownika. Dotyczy to zarówno komputera, jak i krzesła czy biurka, przy którym pracuje on w domu.

Pracodawcy mają czas do drugiej połowy marca 2023 r. na przygotowanie się do wdrożenia nowych zasad rozliczania z pracownikami zdalnymi.

Praca zdalna dla rodziców - wchodzą w życie nowe przepisy | M jak Mama