Nowa Kulturoteka powstaje w Warszawie
W poniedziałek, 7 kwietnia zorganizowano uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod powstający przy ul. Jana Pawła II 27 obiekt Kulturoteki. W wydarzeniu wzięła udział m.in. wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra, która zaznaczyła, że "to bardzo ważny moment dla dzielnicy Wesoła".
- Nasza strategia mówi o tworzeniu miasta 15-minutowego - tak by w Warszawie wszystkie usługi były dostępne blisko mieszkańców, bez względu na to, czy mieszkają w Śródmieściu, czy w dzielnicach od niego oddalonych. Kulturoteka w Wesołej to kolejna instytucja kultury, którą realizujemy właśnie poza centrum miasta. Będzie się tu mieścił dom kultury, biblioteka publiczna oraz Miejsce Aktywności Lokalnej z ofertą włączania mieszkańców w każdym wieku w różne działania na terenie dzielnicy - powiedziała polityczka, podkreślając, że obiekt zostanie zbudowany z dużą dbałością o energooszczędność, na którą zwrócono też uwagę w samym projekcie.
Czytaj również: Wyjątkowa kawiarnia powstała na warszawskiej Pradze. "Miejsce, które zmienia życie"
Sala widowiskowo-kinowa, plenerowa scena, biblioteka
Jak przekazał ratusz, budynek Kulturoteki będzie miał trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Powierzchnia ośrodka kultury wyniesie ok. 1400 m². W środku odwiedzający znajdą salę widowiskowo-kinową, salę taneczno-gimnastyczną, salę muzyczną ze studiem nagrań oraz salę klubową z kawiarnią. Do tego dojdzie wspomniane Miejsce Aktywności Lokalnej, a także foyer oraz galeria. Przy budynku nie zabraknie specjalne przygotowanego terenu z zadaszoną sceną, gdzie będzie można organizować imprezy plenerowe.
Jeśli zaś chodzi o bibliotekę, ta zajmie ok. 630 m². W tej części obiektu powstaną wypożyczalnia książek, czytelnia, stanowiska komputerowe czy pokój cichej pracy. Nie zapomniano też o sali warsztatowej. Jednorazowo w Kulturotece będzie mogło przebywać ok. 300 osób.
Czytaj również: 30 ciekawostek na 30-lecie warszawskiego metra. Tego nie wiedziałeś o stołecznej kolejce
Kiedy otwarcie nowej Kulturoteki?
Jak podkreślili urzędnicy, na placu budowy trwają obecnie bardzo intensywne prace. "Dotychczas wybudowane zostały fundamenty i kondygnacja podziemna. Aktualnie na poziomie terenu powstają ściany i stropy - wylewane w betonie architektonicznym. Na teren budowy dojechał też zbiornik o objętości 22 tys. litrów, który będzie służył do recyklingu wody deszczowej" - przekazał ratusz.
Cały budynek będzie miał powierzchnię użytkową ok. 2400 m². Zakończenie budowy przewidywane jest na drugą połowę 2026 r. Jak przekazała reporterka Radia ESKA, wybudowanie nowej Kulturoteki będzie kosztowało ponad 20 mln zł.
Czytaj również: Nowa atrakcja turystyczna pod Warszawą. Hit tuż obok jeziora
Współpraca: Ania Galica
