Spis treści
- Będzie rozbudowa lotniska Chopina w Warszawie
- Rozbudowa lotniska Chopina - kiedy startuje? Ile potrwa?
- Rozbudowa lotniska Chopina - co się zmieni?
- Rozbudowa lotniska Chopina - koszt, ile będzie kosztowało?
- Rozbudowa lotniska Chopina a budowa CPK
- Brak wolnych slotów na lotnisku Chopina 2025
- Usprawnienia na lotnisku Chopina w 2025 roku
Będzie rozbudowa lotniska Chopina w Warszawie
Warszawski port lotniczy im. Chopina cieszy się coraz większym zainteresowaniem podróżnych. Na początku grudnia w porcie obsłużono 20-milionowego pasażera, a w każdym z wakacyjnych miesięcy przez lotnisko przewijało się ponad 2 mln pasażerów. Rok 2025 zapowiada się pod tym względem jeszcze lepiej.
- Lotnisko Chopina to serce ruchu lotniczego w Polsce, a dzisiejszy rekord pokazuje, że jest ono gotowe na dalsze wyzwania - powiedział przy tej radosnej okazji minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Nie mogą zatem dziwić ambitne plany rozbudowy lotniska. Poznaliśmy ich pierwsze szczegóły.
Rozbudowa lotniska Chopina - kiedy startuje? Ile potrwa?
W 2025 roku na warszawskim lotnisku Chopina może pojawić się nawet 23 miliony pasażerów. Coraz większa liczba użytkowników sprawia, że konieczna stała się rozbudowa największego polskiego portu lotniczego.
- Prace mają zacząć się w 2026 roku, a zakończyć w 2029 roku - informuje prezes Polskich Portów Lotniczych (PPL) Andrzej Ilków.
Dzięki modernizacji lotnisko będzie w stanie poradzić sobie z przyrastającą liczbą podróżnych i zapewnić im większy komfort obsługi. Planowana rozbudowa pozwoli zwiększyć przepustowość stołecznego lotniska do ponad 30 milionów pasażerów rocznie.
Rozbudowa lotniska Chopina - co się zmieni?
Od ośmiu miesięcy zarząd PPL debatował nad kształtem tej rewolucji i tym, aby była ona jak najmniej uciążliwa dla pasażerów korzystających na co dzień z lotniska. Szczegóły przedstawiono na konferencji prasowej 23 grudnia 2024 roku.
Przede wszystkim w ramach modernizacji z 62 do 83 wzrośnie liczba stanowisk postojowych dla samolotów wąskokadłubowych jak Boeing 737 czy Airbus A320, a z 15 do 24 wzrośnie liczba stanowisk dla samolotów szerokokadłubowych, jak Boeing 787, czyli popularny Dreamliner. Całkowita powierzchnia terminala pasażerskiego ma ulec zwiększeniu o 15%.
Prace projektowe zaplanowane zostały do 2026 roku, a prace budowlane mają się odbywać w latach 2026–2028. Otwarcie zmodernizowanej infrastruktury stołecznego lotniska przewidziane jest na sezon Lato 2029. Wówczas pasażerowie będą mogli cieszyć się większą przestrzenią.
Rozbudowa lotniska Chopina - koszt, ile będzie kosztowało?
Wszystkie inwestycje będą finansowane z zysków PPL, bez dodatkowego obciążania budżetu państwa – zaznaczył podczas konferencji prasowej prezes PPL Andrzej Ilków.
Łączny koszt modernizacji Lotniska Chopina wyniesie 1,6 mld zł, w tym 40% uruchomione z rezerwy finansowej.
Jak powiedział PAP członek zarządu PPL Adam Sanocki, pierwotny koszt modernizacji Lotniska Okęcie był na poziomie 2,4 mld zł, ale udało się go znacząco zmniejszyć: "Postanowiliśmy dostosować plan modernizacji do realnych potrzeb i udało się nam zoptymalizować te koszty do poziomu 1,6 mld zł".
Rozbudowa lotniska Chopina a budowa CPK
Decyzja o rozbudowie lotniska Chopina może być dla wielu zaskakująca, bo dotychczas obecny koalicyjny rząd dość niejasno wypowiadał się o przyszłości stołecznego lotniska. Chodzi tu przede wszystkim o koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. To położone blisko Warszawy megalotnisko wydaje się być oczywistą konkurencją dla Okęcia. Decyzja o rozbudowie może wskazywać, że władze wiążą jednak z lotniskiem Chopina nadzieje i powstanie CPK nie musi oznaczać końca tego portu.
Brak wolnych slotów na lotnisku Chopina 2025
Rozbudowa Chopina jest konieczna, o czym świadczy także kwestia tak zwanych slotów, czyli w żargonie lotniczym wolnych przestrzeni czasowych, kiedy samoloty mogą startować lub lądować na danym lotnisku. Okazuje się, że między majem a wrześniem 2025 nie ma już na Okęciu ani jednego wolnego slotu. Oznacza to, że żaden dodatkowy samolot czy linia nie będzie mógł wykorzystać w przyszłym roku w tym okresie stołecznego portu. Obrazuje to skalę zainteresowania, jaką przeżywa port lotniczy w Warszawie.
W rozmowie z PAP prezes Ilków zachęca przewoźników do korzystania z ościennych lotnisk. Wskazuje na Radom i Modlin, ale także Łódź, której lotnisko nie jest położone daleko od Warszawy.
Usprawnienia na lotnisku Chopina w 2025 roku
Wielka rozbudowa lotniska Chopina ruszy w 2026 roku, ale już w 2025 roku stołeczny port chce usprawniać obsługę pasażerów. W tym celu mają zostać uruchomione dwie dodatkowe linie kontroli bezpieczeństwa, ponadto usprawniona ma zostać praca fast tracków, czyli usługi szybszej kontroli i odprawy. Trwają także prace kosmetyczne związane z wymianą wykładzin i siedzisk w terminalu na bardziej wygodne. To wszystko powinno przełożyć się na zwiększony komfort podróżnych odwiedzających port lotniczy w stolicy Polski.
Lotnisko Chopina powitało 20-milionowego pasażera w tym roku - zobacz zdjęcia: