Zeszłoroczna Akcja Sprzątanie świata-Polska zakończyła się niechlubnym bilansem niemal 442 ton śmieci! Jak alarmują eksperci, a nasze fundacyjne statystyki to potwierdzają, śmieci przybywa. Tych w gospodarstwach domowych i tych porzuconych w naturze. Z drugiej strony cieszy fakt, iż z roku na rok rośnie liczba wolontariuszy, którzy w trzeci weekend września wychodzą posprzątać swój kawałek Polski. W roku ubiegłym, w dniach od 18 do 20 września, zarejestrowało swoją akcję terenową 4280 grup, czyli ponad 312 tysięcy osób to więcej niż w dwóch poprzednich edycjach razem wziętych.
RAZEM dla naszej Ziemi
Sercem Clean Up The World na całym świecie i w Polsce są ludzie. Starsi i młodsi, uczący się i pracujący, urzędnicy i eksperci, ekolodzy i miłośnicy natury, firmy sprzątające i ratownicy medyczni, ale też harcerze czy strażacy. Jednym słowem wszyscy, z którymi ramię w ramię od prawie 30 lat Fundacja Nasza Ziemia głosi ideę nieśmiecenia. 22 kwietnia, ponad 160 zaproszonych Przyjaciół i Gości, w tym reprezentacja ukraińskiej Szkoły "Materynka” im. Dmytra Pawłyczka w Warszawie, posprzątają wyznaczony teren Parku Młocińskiego dając tym samym sygnał do startu 29 Akcji Sprzątanie świata w Polsce. Podczas wydarzenia ogłosimy również hasło i myśl przewodnią tegorocznej edycji do której plakat jak co roku wykona znakomity polski artysta grafik, Andrzej Pągowski. Oficjalnie uruchomimy również formularze zapisów dla wszystkich chętnych chcących i w tym roku dołączyć swój wynik do ogólnopolskiego Raportu. Liczba zebranych odpadów posprzątanych tego dnia będzie pierwszym oficjalnym efektem 29 edycji Akcji.
22 kwietnia 2022 Sprzątamy Park Młociński!
Plan dnia:
- 10.00 – 10.30 Rozpoczęcie wydarzenia. Przedstawienie Fundacji Nasza Ziemia oraz Akcji Sprzątanie świata.
- Oficjalne ogłoszenie hasła pod którym odbywać będzie się Akcja w 2022 roku. Uruchomienie formularzy zapisów i raportów.
- Informacje na temat sprzątania, prawidłowej segregacji odpadów oraz zasady bezpieczeństwa. Podzielenie uczestników na grupy, wyznaczenie liderów grup. Rozdanie środków ochrony osobistej oraz worków, chwytaków i rękawic. Omówienie terenu do posprzątania.
- 10.30 - 13.00 Grupy sprzątają w terenie.
- 13.00 - 13.30 Ważenie śmieci i zgłoszenie śmieci do odbioru.
- Pamiątkowe zdjęcia uczestników na ściance Kwatery Głównej, rozdanie ekologicznych upominków uczestnikom.
- 13.30/14.30 Zakończenie wydarzenia.
Fundacja Nasza Ziemia zapewnia niezbędny sprzęt (worki, rękawice, chwytaki). Rekomendujemy sportowy ubiór odpowiedni do warunków pogodowych w dniu wydarzenia.
Polecany artykuł: