polin tisz

i

Autor: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Wielkie święto żydowskiej kuchni! Przed nami festiwal TISZ

2020-09-14 12:29

Muzyka do gotowania, przedwojenne przepisy czy kulinarna nić porozumienia- przed nami trzecia edycja Festiwalu Żydowskiego Jedzenia TISZ w Muzeum Polin. Pięć festiwalowych dni to okazja by przypomnieć sobie zapomniane smaki a także poznać sekrety mistrzów kuchni. Głównym bohaterem tegorocznych wydarzeń jest... Muranów, osiedle któremu poświęcono aktualną wystawę tymczasową w POLIN. Z powodu pandemii, część zaplanowanych wydarzeń odbędzie się online.

Pięć dni pełnych smaków, zapachów i opowieści o historii i tradycji żydowskiej kuchni.

30.09 rozpoczyna się trzecia edycja TISZ: Festiwalu Żydowskiego Jedzenia. Wydarzenie organizuje Muzeum Historii Żydów POLIN, które co roku do współpracy zaprasza znanych szefów kuchni i wybitnych ekspertów kulinarnych. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem "Blisko". Organizatorzy nawiązują w ten sposób do bezpośredniego sąsiedztwa i odkrywania Muranowa. Ma to jednak także znaczenie symboliczne.

"Ostatni czas pandemii pokazał nam, jak bardzo ważne są relacje między nami i ta bliskość między nami w momencie, kiedy bliskosc fizyczna nie może być utrzymana. Zwłaszcza w tak trudnych czasach podtrzymywanie wieź między nami, dbanie o nie, wspieranie się i traktowanie się z szacunkiem jest niezwykle ważne. Dlatego też na naszym plakacie znalazła się różnokolorowa chałka, która dla nas jest symbolem społeczeństwa, które składa się z różnych, bardzo różnorodnych elementów, ale jednocześnie tworzy z nich jedną, spójną całość" -  mówi Magdalena Maślak, koordynatorka i pomysłodawczyni festiwalu.

Pod Bydgoszczą znów pachniało powidłami. Święto Śliwki 2020

W tym roku, wydarzenia odbywają się zarówno w wersji online, jak i stacjonarnie. W planach są warsztaty wyszywania specjalnego festiwalowego obrusu, kulinarne spacery po dawnej, żydowskiej Warszawie a także gotowanie według przepisów z przedwojennej książki kucharskiej wydanej w języku jidysz.

Organizatorzy nie zapomnieli jednak "o czymś dla ducha", czyli o muzyce najlepszej do krzątania się w kuchni.

"będziemy rozmawiać o najlepszej muzyce do gotowania a naszym kanale na Spotify można odsłuchać TISZ-playlisty, która składa się, przy których najlepiej się gotuje Agnieszce Kręglickiej, Alessii Di Donato, Nakarmionej Stareckiej czy Zygmuntowi Stępińskiemu dyrektorowi Muzeum POLIN" mówi Magdalena Maślak, koordynatorka i pomysłodawczyni festiwalu.

Z jakiego języka pochodzi to słowo? Komplet punktów to marzenie! Z pewnością się pomylisz
Pytanie 1 z 7
Jaki to język? Blümerant

Bilety na festiwalowe wydarzenia, między innymi warsztaty, można kupić na stronie Muzeum Polin.