Mazowsze

i

Autor: Wikimedia Commons / Jan Chmielewski

Ciekawostki

Wielu nie słyszało o tym Mazowszu. Niepozorna wieś nosi dobrze znaną nazwę

2024-11-27 11:11

Mówiąc o Mazowszu, wiele osób intuicyjnie myśli o województwie mazowieckim czy historycznym regionie. Co ciekawe, w Polsce istnieje również nosząca taką nazwę wieś, którą zamieszkuje ok. 300 osób. Gdzie dokładnie się znajduje i jaką historię skrywa?

Niewielka wieś z dobrze znaną nazwą - Mazowsze

Wieś Mazowsze jest położona w województwie kujawsko-pomorskim, a konkretnie w powiecie toruńskim, w gminie Czernikowo. Zgodnie z danymi na 2021 r., udostępnianymi przez GUS, miejscowość ma niecałe 300 mieszkańców. Z samego Torunia można do niej dojechać w ok. 40 minut. Na podróżnych czekają w Mazowszu m.in. zabytkowy kościół pw. św. Marcina, jezioro, Wiejski Dom Kultury.

Jak możemy dowiedzieć się ze strony internetowej Urzędu Gminy Czernikowo, wieś Mazowsze pochodzi z początku XIII wieku. Ziemie te należały w przeszłości do rodu Doliwów. Losy terenów były oczywiście tak burzliwe, jak losy całego kraju. Poza zmianami w przynależności Mazowsza do poszczególnych gmin czy tworów państwowych, okoliczne obszary dotknęły m.in. grabieże i gwałty w czasie potopu szwedzkiego, a wiele lat później również epidemia cholery. W Mazowszu doszło też do egzekucji w czasie II wojny światowej.

W latach 1919-1954 na mapie dostrzec było można osobną gminę wiejską Mazowsze. W międzywojniu należała ona do woj. warszawskiego, później do woj. pomorskiego (bydgoskiego) i po 1975 r. - włocławskiego. Gdy gminy zostały przemianowane na gromady, Mazowsze pozostawało jej siedzibą do 1972 r. Później weszło już w skład gromady, a następnie gminy Czernikowo.

"Po 1989 wieś (Czernikowo) także włączyła się w proces przemian ustrojowych i kapitalistycznych i nadal ma swoje skromne miejsce w historii, a ludzie stąd i z okolicy włączali się mniej lub bardziej czynnie w wydarzenia dziejowe" - czytamy na stronie lokalnego urzędu gminy.

Dziś, aby dojechać z Warszawy do Mazowsza i poznać lepiej tę miejscowość, trzeba spędzić w samochodzie ok. trzech godzin. Być może warto odwiedzić ją np. przy okazji wizyty w Toruniu lub Ciechocinku - od niego oddalona jest o około godzinę jazdy.

Zabytkowa wieża ciśnień na "warszawskim Hongkongu" - zobacz zdjęcia:

Nowa Skra w Warszawie
Listen to "Wiktor Dyduła – o śpiewaniu na ulicy i przygodzie w Azja Express. COOLTURALNE ROZMOWY" on Spreaker.