Prestiżowym tytułem Nauczyciela Roku może pochwalić się zaledwie kilkadziesiąt osób w Polsce. Tegoroczna, 21. edycja konkursu wyłoniła nowego zwycięzcę, którym został Radosław Potrac, historyk, nauczyciel wychowania do życia w rodzinie, nauczyciel wspomagający w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie.
Nauczyciel Roku 2023. Laureatem pedagog z Warszawy
Jak przyznał Radosław Potrac, w codziennej pracy pracy przyświeca mu znane hasło z bajki "Muminki". - Od czasu do czasu trzeba przewietrzyć rodzinę. Tak mówiły Muminki. Czyli dobrze, że mamy siebie nawzajem, ale czasem trzeba zadbać o siebie - powiedział podczas gali finałowej.
W ten sposób Potrac próbuje każdego dnia umożliwić swoim wychowankom z Pragi-Północ chwilę oddechu od problemów, z jakimi się zmagają. Zwycięzca tegorocznej edycji Nauczyciela Roku stwierdził, że najważniejsza dla niego jest wspólnota. Codziennym wstawaniem rano oraz przejeżdżaniem przez pół Warszawy udowadnia, jak istotna jest dla niego integracja z uczniami.
Historia Nauczyciela Roku 2023
Historia Radosława Potraca, laureata tegorocznej edycji konkursu na Nauczyciela Roku, bez wątpienia jest intrygująca. Pedagog jest między innymi redaktorem naczelnym gazetki szkolnej "Śrubowkręt", która przypomina redakcję z prawdziwego zdarzenia. Mężczyzna jest również pomysłodawcą koła turystycznego "Dreptaki", do którego uczęszcza już 150 osób, a w jego całej historii przewinęło się kilka tysięcy uczestników.
Oprócz tego nauczyciel ma bogate doświadczenie w badaniu historii. Razem z uczniami stworzył trasę wycieczkową śladami Janusza Korczaka w Warszawie. W przeszłości Potraca współpracował również z centrami Holokaustu i muzeami żydowskimi na całym świecie, między innymi w Nowym Jorku, Melbourne i Johanesburgu.
Zobacz poniżej zdjęcia Dnia Wszystkich Świętych w PRL-u: