- Decyzją prezydenta m.st. Warszawy w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa będzie powołany sztab koordynujący pracę wszystkich służb w mieście. Stolica apeluje do mieszkańców o stosowanie się do poleceń służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w czasie wizyty prezydenta USA - przekazali przedstawiciele ratusza.
Czytaj również: To tu Joe Biden wygłosi swoje przemówienie. Jaką historię skrywają Arkady Kubickiego?
Przemówienie Joe Bidena w Warszawie
Najważniejszym dla warszawiaków momentem wizyty Joe Bidena będzie bez wątpienia przemówienie, które wygłosi 21 lutego o godz. 17:30 w ogrodach Zamku Królewskiego. Chętni do wzięcia udziału w wydarzeniu muszą zarejestrować się poprzez stronę internetową amerykańskiej ambasady. Należy być również przygotowanym na dokładną kontrolę bezpieczeństwa.
Czytaj również: Joe Biden wygłosi przemówienie w Warszawie. Czego nie będą mogli mieć przy sobie zgromadzeni?
Wizyta Joe Bidena w Warszawie - zmiany w ruchu
Poza tym warszawiacy powinni być gotowi na duże zmiany w ruchu drogowym. Te, jak informuje ratusz, obejmą głównie rejon ścisłego centrum miasta (mapa na końcu tego artykułu). - Ze względu na wymogi organizacji i bezpieczeństwa w czasie wizyty prezydenta USA i przedstawicieli państw Europy Środkowo-Wschodniej na wielu ulicach parkowanie będzie niedozwolone. Wyłączenia parkowania będą dotyczyły także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników. Ograniczenia będą obowiązywały także na ulicach poprzecznych w odległości 50 metrów od skrzyżowań dróg (lub do pierwszego skrzyżowania) - dowiadujemy się.
Gdy ulicami będą przemieszczały się rządowe kolumny, ruch zostanie czasowo wstrzymany. Zmiany dotkną najpewniej nie tylko kierowców, ale również rowerzystów oraz pieszych. Największe komplikacje pojawią się w okolicy Zamku Królewskiego, Pałacu Prezydenckiego oraz hoteli. Warto więc na bieżąco śledzić komunikaty służb, gdyż te mogą się dynamicznie zmieniać.
Czytaj również: Przemówienie Joe Bidena w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Relacja na żywo
Wizyta Joe Bidena w Warszawie - ograniczenia w parkowaniu
Jak informuje ratusz, w dniach 20-22 lutego wyłączone z parkowania zostaną ulice:
- Emilii Plater – na odcinku od Al. Jerozolimskich do ul. Nowogrodzkiej oraz na odcinku od ul. Śliskiej do Siennej po stronie zachodniej (przy hotelu);
- Śliska – na odcinku od ul. Emilii Plater do Sosnowej (na tyłach hotelu);
- Sosnowa – na odcinku od ul. Śliskiej do Siennej;
- Sienna – na odcinku od ul. Sosnowej do Emilii Plater;
- Nowogrodzka – na odcinku od ul. Emilii Plater do Chałubińskiego;
- plac Zamkowy – na całej powierzchni;
- Senatorska – na odcinku od ul. Miodowej do Podwale;
- Podwale – na odcinku od ul. Senatorskiej do Kapitulnej;
- Kapitulna – na całej długości;
- parking pod mostem Śląsko-Dąbrowskim (między ul. Grodzką a ul. Nowy Zjazd) – na całej długości;
- Bugaj – na całej długości;
- Boleść – na całej długości;
- Wybrzeże Gdańskie – po stronie Zamku Królewskiego, na odcinku od ul. Boleść do Grodzkiej;
- Grodzka – na całej długości;
- Nowy Zjazd – na całej długości.
Parkowanie będzie niemożliwe również:
- przy al. 3 Maja (pod arkadami mostu Poniatowskiego);
- przy ul. Wybrzeże Gdańskie (między ul. Boleść a Grodzką).
Czytaj również: Wizyta Joe Bidena w Polsce. Jak zapisać się na spotkanie w Arkadach Kubickiego z prezydentem USA?
Wizyta Joe Bidena w Warszawie - nieprzejezdne ulice
- W czasie wizyty prezydenta Joe Bidena w stolicy policja będzie operacyjnie, czasowo wstrzymywać ruch na drogach prowadzących na Lotnisko Chopina, do hotelu Marriott oraz hotelu Intercontinental, a także w rejonie Pałacu Prezydenckiego i Zamku Królewskiego - przekazał ratusz.
Wyłączenia mogą wystąpić m.in. na ulicach:
- Żwirki i Wigury;
- Raszyńskiej;
- Al. Jerozolimskich i moście Józefa Poniatowskiego;
- Emilii Plater;
- Marszałkowskiej;
- Nowym Świecie;
- Krakowskim Przedmieściu;
- Wisłostradzie od mostu Grota-Roweckiego do mostu Łazienkowskiego.
Możliwe, że czasowo zamknięte zostaną również okolice:
- al. „Solidarności” i mostu Śląsko-Dąbrowskiego;
- Senatorskiej;
- Podwala;
- Kapitulnej.
Wizyta Joe Bidena w Warszawie - utrudnienia dla rowerzystów i pieszych
Od wtorkowego poranka do środowego wieczoru rowerzyści nie będą mogli natomiast korzystać z pasu dla rowerów na ul. Emilii Plater (odcinek od ul. Złotej do ul. Świętokrzyskiej). - Ratusz zaleca, aby od wtorkowego poranka do środy w nocy omijać centrum Warszawy. Kierowców prosi o stosowanie się do poleceń policjantów, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa oraz Straży Miejskiej - zaznaczono.
Jakie zmiany dla pieszych zostaną wprowadzone? Komplikacje pojawią się przede wszystkim w rejonie hoteli Intercontinental oraz Marriott. Możliwe, że utrudnienia wystąpią również w pobliżu Pałacu Prezydenckiego i Zamku Królewskiego.
Wizyta Joe Bidena w Warszawie - zmiany dla metra, autobusów i tramwajów
Poważne zmiany czekają również pasażerów komunikacji miejskiej. - Spodziewane są duże zmiany tras autobusów i tramwajów. W miarę zamykania przez policję dla ruchu kolejnych ulic, pojazdy komunikacji publicznej będą kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ulicami, ich trasy mogą być także skracane. Z tego powodu kilka linii autobusowych we wtorek i środę zmieni trasy, tak aby nie jechały w te rejony miasta, gdzie spodziewane są największe zmiany w ruchu drogowym - przekazano.
Chodzi konkretnie o linie:
- trasa linii 521 zostanie skrócona – autobusy będą jeździły tylko na odcinku Falenica-Wiatraczna;
- autobusy linii 518 będą jeździły trasą Nowodwory–Metro Marymont;
- autobusy linii 178 dojadą tylko do stacji metra Rondo Daszyńskiego z Ursusa, nie będą obsługiwały pozostałego odcinka trasy;
- autobusy linii 117 i 507 nie będą przejeżdżały przez Wisłę - z ronda J. Waszyngtona zostaną skierowane do stacji metra Stadion Narodowy i tu zakończą trasę.
Poza tym we wtorek nie będą kursowały tramwaje linii 13. Aby skutecznie dotrzeć do celu, warto więc korzystać z pociągów oraz metra.
- We wtorek i środę pociągi metra na obydwu liniach będą kursowały częściej. Bilety ZTM są honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich i w wybranych połączeniach innych przewoźników kolejowych. Pasażerowie z biletami kartonikowymi ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, powinni je „skasować” przez trwałe napisanie na ich odwrocie daty i godziny rozpoczęcia przejazdu, w formacie 24-godzinnym, czyli np. 13.03.2022 godz. 06:55. Osoby posiadające bilety zakodowane na kartach muszą je wcześniej aktywować w pojeździe WTP lub bramce metra. Można to zrobić także, po zgłoszeniu się, u kierownika pociągu - dowiadujemy się.
Aby ułatwić pasażerom podróż, we wtorek i środę na ulice ruszą specjalni informatorzy oraz instruktorzy nadzoru ruchu. Aktualnych informacji należy szukać na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Warszawskiego Transportu Publicznego.