zdjęcia

Wszystkich Świętych 2023. Kwesta na Starych Powązkach z udziałem artystów i dziennikarzy

Maja Komorowska, Damian Damięcki i Anna Nehrebecka – to tylko niektórzy z 350 kwestujących, których było można spotkać podczas 49. zaduszkowej kwesty na Cmentarzu Powązkowskim. Od niemal pół wieku kwesta ma ten sam cel – ratowanie zabytkowych nagrobków.

Po raz pierwszy na Starych Powązkach kwestowano w 1975 roku z inicjatywy Jerzego Waldorffa. W tym roku zbiórka odbyła się we wtorek (31 października) i w środę (1 listopada) w godz. od 9:00 do 19:00.

Kwesta na Starych Powązkach 2023. Pieniądze zbierali artyści i dziennikarze

Kwestowanie zapoczątkowali warszawscy artyści teatru i filmu i do dziś stanowią oni około 40 proc. wszystkich kwestujących - zauważa stołeczny ratusz. Jednak współcześnie formuła zbiórki jest otwarta dla każdego, a do grona kwestarzy dołączyli dziennikarze, publicyści, politycy, działacze stowarzyszeń oraz młodzież licealna i akademicka. Wszystko to sprawia, że Zaduszkowe Kwestowanie na Starych Powązkach jest zgodne z definicją niematerialnego dziedzictwa kulturowego konwencji UNESCO. Żeby ochronić tę tradycję, organizatorzy zabiegają o wpis kwesty na Krajową listę dziedzictwa.

W tym roku kwestowało 350 osób. Wśród nich byli zarówno uczestnicy pierwszej kwesty w 1975 r. – Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Łukaszewicz, jak i osoby, które wzięły udział w akcji po raz pierwszy. Wolontariusze przyjechali ze wszystkich stron Polski m.in. z Gdańska, Krakowa, Łowicza czy Nowego Targu.

Organizatorzy zapowiadali, że w kweście będą uczestniczyć m.in.: Artur i Franciszek Barcisiowie, Artur Andrus, rodzina Damięckich, Krzysztof Daukszewicz, Hanna Gil-Piątek, Barbara Nowacka, Irena Santor, Maciej Orłoś, Jacek Rozenek, Joanna Szczepkowska z córkami, bracia Zdrójkowscy, Katarzyna Grochola, Krzysztof Ibisz czy artyści z Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Na co przeznaczane są pieniądze ze zbiórki?

Do tej pory dzięki hojności warszawiaków udało się uratować wiele z zabytkowych kwater, pomników nagrobnych i grobowców. W ciągu czterdziestu dziewięciu lat przeprowadzono łącznie ok. 1600 prac konserwatorskich.

W 2022 roku zakończono prace przy 30 kaplicach i grobowcach wzdłuż alei od bramy św. Honoraty do katakumb. A w roku 2023 odnowiono łącznie 10 pomników nagrobnych.

Na rok 2024 zaplanowano wykonanie 16 pomników nagrobnych m.in. Anny Tymińskiej, Florianny Szałackiej, rodziny Sommerów oraz Delfiny Henrici.

Powązki w Warszawie

Warszawskie Powązki to niezwykła, narodowa nekropolia, na terenie której znajdują się bezcenne dzieła sztuki upamiętniające historię Warszawy. Szczególna atmosfera panuje tam każdego roku w okolicy Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, a wielu warszawiaków nie wyobraża sobie, że mogłaby w tym czasie nie odbyć się kwesta. Właśnie o tej wyjątkowej, zaduszkowej tradycji opowiada film "Kwesta na Powązkach", który nakręcono w ramach cyklu "Niematerialna Warszawa". Filmy prezentują przekazywane międzypokoleniowo praktyki, tradycje i zwyczaje budujące warszawską tożsamość, a także kształtujące związek ludzi z miastem. Film do obejrzenia poniżej.