Wybory prezydenckie 2020 - relacja online na żywo z II tury! Wybieramy prezydenta na kolejne 5 lat! Lokale wyborcze czynne będą już od godziny 7.00. Swój głos będziemy mogli oddać do 21.00. W drugiej turze wyborów każdy głos może mieć znaczenie. Korespondencyjnie swoje głosy oddali w tym tygodniu nasi rodacy z zagranicy. Uczyniły tak również osoby na kwarantannie i te, które obawiają się poważnie o własne bezpieczeństwo. Do lokali wyborczych na terenie całego kraju mogą również udać się posiadacze zaświadczenia o głosowaniu. By je zdobyć wiele osób musiało spędzić nawet kilka godzin w długiej kolejce pod urzędem miasta. Działo się tak oczywiście dlatego, że w czasie wakacji wiele osób zaplanowało urlop już wcześniej.
Drugą turę wyborów prezydenckich 2020 możecie śledzić online! Specjalnie dla was przygotowaliśmy relację na żywo. Z niej dowiecie się o incydentach w komisjach, przebiegu głosowania czy poznacie pierwsze sondażowe wyniki.
Dalszą część relacji możesz śledzić >>TUTAJ<<
Wybory prezydenckie 2020 - relacja online na żywo z II tury! Wybieramy prezydenta na kolejne 5 lat!
18.32
W wyborach prezydenckich 2020, wg stanu na godzinę 17.00 frekwencja wyniosła 52,1 proc. W I turze frekwencja o tej porze wynosiła 47,89 proc. - informuje PKW.
Najwyższa frekwencja:
- woj. mazowieckie 55,55 proc.,
- woj. małopolskie 54,58 proc.,
- woj. łódzkie 52,96 proc.
Najniższą frekwencję odnotowano w woj. opolskim - 46,2 proc.
Najwyższa frekwencję w dużych miastach odnotowano w:
- Warszawie - 57,69 proc.
- Zielonej Górze - 57,24 proc.
- Poznaniu - 55,8 proc.
Najniższą frekwencję odnotowano w Gdańsku 50,98 proc.
Odnotowano 382 zdarzenia związane z wyborami. Nie są to znaczące zdarzenia. W Kochanowicach mężczyzna ściągnął funkcjonariusze w bezpośrednim pościgu W Częstochowie wyborca wyszedł z lokalu z kartą do głosowania twierdząc, że zastanowi się nad wyborem kandydata w domu. Odnotowano też zdarzenia związane z alkoholem. Z kolei w Sochaczewie proponowano 50 zł, butelkę piwa i butelkę alkoholu w zamian za zagłosowanie na konkretnego kandydata.
18.00
Frekwencję poznamy po godzinie 18.30. Konferencja prasowa została przesunięta o pół godziny.
15.51
Nawet o 30% mogła wzrosnąć liczba chętnych do głosowania za granicą. Polacy głosują poza granicami kraju w 170 obwodach wyborczych na całym świecie. Swój głos odda nawet o 150 tysięcy osób więcej niż w I turze- jednak jak zastrzegł przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak, nie jest to ostateczna liczba, bo są kraje, w których głosować można wyłącznie korespondencyjnie. Polacy głosują między innymi na Dalekim Wschodzie, Belgii czy Szwecji - gdzie wyjątkowo, choć do rejestru wpisało się więcej wyborców niż w I turze, to frekwencja jest niższa niż dwa tygodnie temu.
15.30
Jak poinformowała nas świętokrzyska policja, wybory przebiegają w naszym regionie bardzo spokojnie. W całym województwie mundurowi odnotowali tylko 3 zdarzenia związane z wyborami. W sobotę w Solcu-Zdroju ktoś uszkodził zapięcia jednego z plakatów, co sprawiło, że stał się on nieczytelny. Kieleccy policjanci dostali także sygnał, że pomimo ciszy wyborczej internauta wskazał na portalu społecznościowym na kogo nie będzie głosował. Dzisiaj we Włoszczowie podczas patrolu policjanci zauważyli pomalowany baner wyborczy jednego z kandydató
15.27
W województwie świętokrzyskim działa blisko tysiąc lokali wyborczych, w których mieszkańcy mogą oddać swój głos. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Państwową Komisję Wyborczą frekwencja na godzinę 12 wyniosła w naszym regionie 23,45 proc.
Do godziny 12 frekwencja najwyższa była w Kielcach. W wyborach wzięło blisko 27 proc. uprawnionych do głosowania. Na drugim miejscu znalazł się powiat konecki, a na trzecim powiat kielecki. Najniższą frekwencję odnotowano w powiecie kazimierskim – 20,74 proc.
14.58
W Bydgoszczy spory ruch można było zaobserwować w lokalach wyborczych już przed południem, ale nie było większych kolejek. Bydgoszczanie mówią nam, że głosowanie idzie sprawnie, nie trzeba długo czekać, aby oddać głos.
- Szybko, bez problemów, nie było kolejek. Jestem zadowolona - powiedziała nam Hanna Kamińska, która głosowała w SP nr 45 na bydgoskim Okolu.
13.58
Wybory prezydenckie 2020 w Rzeszowie. Sprawdziliśmy, jak przygotowani są mieszkańcy
Przed lokalami wyborczymi na terenie Rzeszowa nie ma kolejek lub są bardzo małe. Głosowanie więc idzie sprawnie i szybko. Mieszkańcy idąc do urn wyborczych są do tego doskonale przygotowani.
13.41
Jedno ze zgłoszeń jakie otrzymała policja dotyczyło zaparkowanego samochodu pod komisją wyborczą przy ulicy Unisławy w Szczecinie. Pojazd był oznakowany plakatami jednego z kandydatów. Nieoficjalnie wiemy, że auto należy do jednego z członków komisji. Sprawa jest wyjaśniana przez służby.
13.38
278 - zdarzeń utrudniających pracę komisji lub łamiących ciszę wyborczą.
9086 funkcjonariuszy policji dba o bezpieczeństwo wyborów.
13.30
Poznaliśmy frekwencję wyborczą na godzinę 12.00.
Wynosi ona: 24,73% (7 mln 209 tys 2 os.)
Najwyższa frekwencja:
Warszawa - 28,73%, Zielona Góra - 28,17%, Toruń - 28,1%
Mazowieckie - 26,92 %
Małopolskie - 26,53 %
Podlaskie - 26,37 %
Najniższa frekwencja:
Gdańsk - 21,37%, Rzeszów - 23,93%, Gorzów -26,1%
Opolskie - 21,6%
Lubuskie - 22,71%
Wielkopolskie - 23,36%
Liczba osób ujętych w spisie wyborców: 29mln 147 tys 64 os.
Wyniki w stosunku do liczby ilości osób uprawnionych do głosowania:
Krynica Górska - 52,36%
Górzyca - 13,54%
12.29
W Szczecinie w zasadzie na tę chwilę spokojnie. Była jednak jedna interwencja policji. Jeden z członków komisji obwodowej przyjechał samochodem z materiałami wyborczymi. Po interwencji policji mężczyzna zdjął naklejkę z samochodu i schował plakat wewnątrz auta, następnie został spisany przez policjantów, wraz ze zgłaszającym.
10.08
PKW poinformowała również o aktach korupcji, które odnotowano. Jeden z nich polegał na próbie wręczenia łapówki w wysokości 20 złotych za oddanie głosu na konkretnego kandydata. Drugi dotyczył 20% rabatów w jednym z salonów.
PKW przeprasza również, za kolejki, które pojawiają się przed lokalami wyborczymi.
10.04
Obecnie odnotowano 253 zdarzenia i wykroczenia, jak naruszenie ciszy wyborczej i niedozwolone wieszanie plakatów oraz niszczenie ogłoszeń.
11 lipca w Krakowie jedna z osób zabrała karty do głosowania. Zostały jej one jednak odebrane, a ona powróciła do leczenia szpitalnego. W 2 miejscowościach wyborcy poinformowali o nieotrzymaniu pakietu do głosowania.
10.00
O godzinie 10 rozpoczęła się pierwsza w dniu dzisiejszym konferencja Państwowej Komisji Wyborczej.
8.47
Wybory prezydenckie także pod Giewontem. W Zakopanem do komisji wyborczych- oprócz górali - idą również wypoczywający w górach turyści. Idą z plecakami i kijkami trekingowymi, a prosto z komisji na górski szlak. W tą niedzielę do list wyborczych pod Giewontem dopisało się ponad 1600 osób.Większość turystów do głosowania wybrała się z samego rana. Tam, by móc cały dzień poświęcić na górskie wspinanie.
8.22
Pierwsze godziny wyborów przebiegają spokojnie. Śmiało można powiedzieć, że kolejek nie ma ale wyborcy są. I bez większych problemów mogą korzystać ze swojego wyborczego prawa. Członkowie komisji mają maseczki i rękawiczki. Każdy, kto do lokalu wchodzi dezynfekuje dłonie. Każdy też ma obowiązkową maseczkę. Większość ma także swoje długopisy.
7.00
Otwarte zostały lokale wyborcze na terenie całego kraju. Swój głos będziemy mogli oddać do 21.00. Warto tym razem przyjść wyposażonym we własny długopis. Do lokalu wyborczego nie wejdziemy również bez maseczki.