Wybory samorządowe 2024 - kiedy się odbędą? W jakich godzinach? Termin, kalendarz wyborczy
Wybory samorządowe 2024 zaplanowano na niedzielę, 7 kwietnia. Głosowanie potrwa w godz. 7:00 ‑ 21:00. Jeśli wystąpi taka potrzeba, druga tura zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później, 21 kwietnia.
W kalendarzu wyborczym znaleźć można oczywiście więcej istotnych z perspektywy wyborów dat. Chodzi przede wszystkim o kampanię wyborczą, która potrwa od 23 marca do dnia 5 kwietnia, do godz. 24:00. W tym czasie na ulicach pojawi się wiele plakatów i banerów, a w mediach emitowane będą spoty wyborcze.
Do 25 marca wyborcy niepełnosprawni oraz ci, najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego. Tego samego dnia minie termin dla tych samych grup, których członkowie chcieliby skorzystać z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego.
Zobacz także: Wybory samorządowe 2024. Gdzie głosować? Czy można oddać głos w innym mieście?
Poza tym, do 29 marca możliwe będzie "składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat". Do 4 kwietnia wyborcy, którzy zgłosili zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego, otrzymają informację o godzinie tegoż transportu.
Wybory samorządowe 2024 - kogo wybieramy?
Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych głosujący wybiorą:
- radnych gmin, radnych powiatów i radnych sejmików województw,
- prezydentów miast, burmistrzów, wójtów.
Przeprowadzone zostaną też wybory do rad dzielnic i osiedli.
Zobacz także: Wybory samorządowe 2024. Ile kart? Kiedy głos jest nieważny?
Wybory samorządowe 2024 - kto może głosować?
Jak czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta Warszawy, w wyborach do Rady Warszawy, Rad Dzielnic Warszawy, jak również w wyborach na prezydenta Warszawy "mogą wziąć udział obywatele polscy, obywatele państw należących do Unii Europejskiej oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, posiadają czynne prawo wyborcze oraz stale zamieszkują na obszarze tej gminy".
W wyborach do Sejmiku zagłosują obywatele polscy, którzy "najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, posiadają czynne prawo wyborcze oraz stale zamieszkują na obszarze tego województwa".
- Ponadto w wyborach samorządowych mogą głosować wyłącznie wyborcy, którzy są ujęci w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na terenie Warszawy - przekazano. Aby zostać ujętym w stałym obwodzie głosowania, należy być zameldowanym na pobyt stały na terenie gminy, w której chce się głosować, lub złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.
W przypadku Warszawy wspomniany wniosek należy złożyć:
- osobiście w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy Warszawy, w której wyborca stale zamieszkuje;
- za pomocą ePUAP - do Urzędu właściwego ze względu na stałe zamieszkanie.
- Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający fakt zamieszkania w Warszawie, pod wskazanym we wniosku adresem, co przyspieszy zrealizowanie wniosku. [...] W przypadku obywateli pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej sam fakt zameldowania na pobyt stały na terenie gminy nie wystarczy. Aby zagłosować w wyborach, muszą złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania - zaznaczono.
Tak wyglądają najstarsze wieżowce w Warszawie - zobacz zdjęcia: