Wybory samorządowe 2024

Wybory samorządowe 2024. Kim jest Magdalena Biejat, kandydatka na prezydenta Warszawy?

2024-04-03 17:31

13 lutego Anna Maria Żukowska przekazała, że kandydatką Lewicy na prezydenta Warszawy będzie Magdalena Biejat. W nadchodzących wyborach samorządowych 2024 polityczka wystartuje również przy wsparciu stołecznych ruchów miejskich. Nim dojdzie jednak do głosowania, warto poznać Biejat lepiej. Skąd pochodzi? Jakie ma wykształcenie? Jak przebiegała jej polityczna kariera?

Magdalena Biejat - kim jest? Wykształcenie, historia politycznego zaangażowania

Magdalena Biejat urodziła się 11 stycznia 1982 r. w Warszawie. Pod względem pochodzenia nie może więc wzbudzać większych kontrowersji, co stało się już w przypadku jej kontrkandydata, Tobiasza Bocheńskiego, który wychowywał się w Łodzi.

Biejat chodziła do warszawskich szkół, po czym w 2006 r. uzyskała tytuł magistra socjologii na Uniwersytecie w Grenadzie. W 2007 r. ukończyła natomiast studia podyplomowe z zarządzania organizacjami pozarządowymi, zorganizowane przez Collegium Civitas w Warszawie i Instytut Studiów Politycznych PAN. Przez jakiś czas polityczka uczyła się też na Uniwersytecie Complutense w Madrycie.

Zawodowo Biejat zajmowała się tłumaczeniami literatury hiszpańskojęzycznej. Jak czytamy na stronie Senatu, w latach 2012–2019 pracowała w Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" na stanowisku kierowniczki ds. badań i doradztwa. Poza tym współpracowała z wieloma organizacjami pozarządowymi, np. Fundacją im. Stefana Batorego oraz Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Prywatnie, jako wolontariuszka była zaangażowana w pomoc osobom w kryzysie bezdomności.

W 2015 r. polityczka została członkinią Partii Razem, a w 2019 r. - posłanką, startując z warszawskiej listy SLD. Od 2022 r. jest natomiast współprzewodniczącą Lewicy Razem. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych wystartowała do Senatu i zdobyła mandat. Obecnie pełni funkcję wicemarszałkini tej izby. Zasiada w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Zobacz także: Kim jest Tobiasz Bocheński, kandydat na prezydenta Warszawy?

Magdalena Biejat prywatnie

Magdalena Biejat niezmiennie mieszka w Warszawie. Ma męża i dwoje dzieci. Polityczka skutecznie strzeże swojej prywatności - choć sama jest bardzo rozpoznawalna, nie opowiada o rodzinie ani nie pokazuje jej często w mediach społecznościowych.

Magdalena Biejat - oświadczenie majątkowe

Jak w przypadku innych polityków, oświadczenia majątkowe Magdaleny Biejat spotykają się ze sporym zainteresowaniem ze strony wyborców. Jak wynika z dokumentu złożonego w listopadzie 2023 r., czyli na początku nowej kadencji parlamentu, Biejat ma nieco ponad 6 tys. zł oszczędności (do tego ok. 11 euro i 25 dolarów), mieszkanie o powierzchni 90m2 warte milion złotych (współwłasność) i samochód Toyota Auris z 2017 r.

Z oświadczenia wynika również, że zarobiła nieco ponad 124 tys. zł z tytułu uposażenia poselskiego oraz otrzymała niecałe 38 tys. zł diety parlamentarnej.

Express Biedrzyckiej - MAGDALENA BIEJAT