Międzynarodowy język technologii
Lekcje otwarte dla uczniów uruchomił Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerowych.
- Wiadomo, że w obecnej sytuacji, gdy mamy sporo uczniów z Ukrainy w Polsce, powinniśmy wypracować wspólne metody integracji. To jest konieczne, by uczniowie z Polski i Ukrainy potrafili się uczyć razem i realizować wspólne zagadnienia - mówi Jan Wierzbicki, dyrektor ośrodka. - Są różne programy nauczania w Polsce i w Ukrainie. Przeniesienie ich i znalezienie wspólnego mianownika nie jest proste. Technologia stanowi pomost - dodaje.
Zajęcia w Ośrodku Edukacji Informatycznej odbywają się w pracowni STEAM, wyposażonej w nowoczesne interfejsy pomiarowe czy też mikroskopy.
Polecany artykuł:
Ciekawiej niż w szkole
Zapytani przez nas uczniowie pochodzący z Ukrainy przyznają, że takie zajęcia są dużo ciekawsze od tradycyjnych lekcji.
- To jest bardzo interesujące, nie tak jak lekcje w szkole. Wiele osób czegoś takiego nie widziało - przyznaje Dima. - To inspiracja dla dzieciaków, że robią coś razem. - U mnie w szkole nie było żadnych eksperymentów, to interesujące przeżycie - dodaje Aleksandra.
Z kolei Agata Pallasch, dyrektorka liceum numer XLV w Warszawie liczy, że docelowo lekcje zostaną przeznaczone nie tylko dla uczniów z Polski i Ukrainy.
- Ten projekt to przede wszystkim wykonywanie doświadczeń z zakresu biologii, chemii, geografii. Te przedmioty będą się stopniowo rozszerzały o przedmioty humanistyczne - mówi dyrektorka. - Mam nadzieję, że projekt będzie się rozszerzał. Mamy oprócz uczniów z Ukrainy jeszcze dzieci 10 innych narodowości w naszej szkole.
Projekt ma trwać przez cały przyszły rok szkolny. Do tej pory Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerowych podpisał umowę dotyczącą prowadzenia zajęć z trzema szkołami na terenie Mazowsza.