Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Muzeum Warszawy

Tych miejsc w Warszawie możesz nie znać! Muzeum Warszawy zaprasza na spacer

2021-11-03 21:03

Siedem tras spacerowych, siedem różnych motywów przewodnich. Do wyruszenia w miasto zachęca Muzeum Warszawy. Jego pracownicy przygotowali siedem różnych spacerów dla tych, którzy chcą poznać tę nieco mniej znaną historię stolicy i zwiedzić ją niekoniecznie podążając przetartymi szlakami.

QUIZ. Czy masz szósty zmysł?

Pytanie 1 z 9
Jakie są Twoje sny?
Zapomniane polskie hity. Kiedyś słuchał ich każdy

Spacery dla dużych i małych

Siedem tras spacerowych po Warszawie, które można przejść w dowolnym czasie, zabierając ze sobą bliskich. Każdy spacer składa się z mapy, kilku przystanków opatrzonych komentarzem w formie tekstu oraz nagrania audio oraz dodatkowych fotografii, wybrane z tras opatrzone zostały audiodeskrypcją, a część z nich napisana jest w języku łatwym w czytaniu i rozumieniu.

Możemy je dobrać do naszych zainteresowań, a także... możliwości czasowych czy fizycznych.- Niektóre spacery odbywają się tylko na jednej ulicy, jak spacer po ulicy Żelaznej. Ale są też spacery dłuższe, jak "Cud nad Wisłą - nowe spojrzenie". Prowadzi nas od katedry Polowej przez Stare Miasto po Krakowskie Przedmieście. Jakieś 3 kilometry trzeba tutaj przejść, ale to też nie jest tak dużo! - mówi Monika Michałek z Muzeum Warszawy.

Trasy do wyboru i do koloru

Muzeum proponuje trasy, które nie tylko umożliwiają oderwanie się od codzienności i doświadczenie czegoś nowego, ale także stanowią źródło wiedzy o historii Warszawy i jej mieszkańców.

Jakie trasy można wybrać?

  • Śladem niezwyczajnych i zwyczajnych nazw ulic warszawskich
  • Warszawa w okresie stanu wojennego - spacer pozwala poznać miejsca w których rozgrywała się historia oporu wobec komunistycznej władzy w okresie od 13 grudnia 1981 roku do 22 lipca 1983.
  • Żelazna – ulica pełna kontrastów -  przy Żelaznej stały fabryki oraz domy mieszkalne, mieszkali tu robotnicy i mieszczanie. Próżno szukać opracowań i książek jej poświęconych. Ulica czeka na swoich odkrywców.
  • „Cud nad Wisłą?” – jeszcze jedno spojrzenie - spacer po ulicach Warszawy, dzięki któremu poznamy kulisy wojny polsko-bolszewickiej,
  • Praga zmysłów - na tym spacerze można odkryć Pragę wszystkimi zmysłami: dotykanie elementów elewacji, testowanie akustyki przejść bramnych.
  • Miasto Kobiet - to trasa spaceru śladami kobiet, które mieszkały i pracowały w stolicy na terenie dzisiejszego Starego Miasta. Spacer przygotowany przez Sylwię Chutnik.
  • Ostańce warszawskie - historia architektury Warszawy to opowieść o przetrwaniu. Przetrwaniu bombardowania 1939 roku, zniszczeń z czasu Powstania Warszawskiego, nalotów, podpaleń i wyburzania, destrukcyjnego działania wojny i powojennej odbudowy.

Opisy tras spacerów znajdują się na stronie Muzeum Warszawy w zakładce "edukacja".

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!