33. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych i Rodzin
Początek sierpnia to tradycyjnie czas rozpoczynających się licznie pielgrzymek, które zmierzają na Jasną Górę z różnych stron Polski. Nie inaczej jest w Warszawie, gdzie ruch pielgrzymkowy ożywił się mocno w poniedziałkowy poranek 5 sierpnia. Wtedy m.in. wystartowała 33. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych i Rodzin.
Około 500 uczestników zebrało się o świcie przed sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP na warszawskim Kole. Wśród nich jest około 100 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności (m.in. osoby poruszające się na wózkach), reszta to ich opiekunowie, a także rodziny z małymi dziećmi.
Pątnicy będą pokonywać dziennie od 25 do 35 kilometrów, tak aby 14 sierpnia dotrzeć do Częstochowy. Tegoroczna pielgrzymka skoncentruje się wokół nauczania błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.
Jedyne takie wydarzenie dla niepełnosprawnych w kraju
Organizatorzy podkreślają, że to jedyna tego typu pielgrzymka w Polsce - zazwyczaj niepełnosprawni pokonują krótsze, lokalne odcinki trasy; natomiast warszawska inicjatywa zapewnia im możliwość przejścia całej długości ze stolicy Polski na Jasną Górę.
Obecnie trwa proces stopniowego odradzania się tej inicjatywy po pandemicznej przerwie. Przed 2020 rokiem w tym wydarzeniu brało udział nawet tysiąc pątników.
Od 1992 roku pielgrzymka organizowana jest pod hasłem „Jesteśmy”, bo ma zwracać uwagę na osoby z niepełnosprawnościami i podkreślać, że są one pełnoprawnymi członkami społeczeństwa.
Zobacz zdjęcia z wymarszu pielgrzymki w naszej galerii: