Trzy historyczne, mazowieckie dworce, objęte ochroną konserwatora zabytków - przejdą przebudowę. Obiekty w Pilawie, Życzynie i Celestynowie odzyskają swój dawny blask. Warto wiedzieć, że każdy z tych kolejowych zabytków ma już ponad sto lat. Wizualizacje pokazują nową odsłonę, w której piękno dawnych czasów wybrzmiewa z całą mocą.
Trzy mazowieckie dworce zostaną odnowione
Polskie Koleje Państwowe S.A. przekazały wykonawcom place budów w Pilawie, Życzynie i Celestynowie. Inwestycje są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Obiekty po modernizacji staną się obiektami komfortowymi, bezpiecznymi i dostępnymi dla wszystkich podróżnych. Ich piękno ponownie będzie można podziwiać w przystępnej dla oka odsłonie.
Czytaj także: Podwyżka cen części biletów w Kolejach Mazowieckich
- Dworce w Pilawie, Życzynie i Celestynowie świadczą o bogatej historii kolei w Polsce. Jestem przekonany, że dzięki modernizacji tych obiektów podróżni otrzymają przestrzeń umiejętnie łączącą tradycję z nowoczesnością - mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Historia wyjątkowych dworców
Dworzec w Pilawie wzniesiony został w 1877 roku. Natomiast dworce w Życzynie i Celestynowie powstały kolejno w 1883 roku, drugi w 1900 roku.
- Zakończyliśmy już jedenaście inwestycji dworcowych w województwie mazowieckim. Na czternastu dworcach w tej części Polski są prowadzone roboty budowlane. Teraz dołączają do nich trzech kolejne obiekty w Pilawie, Celestynowie i Życzynie. Wszystkie to historyczne dworce o unikatowej architekturze. Po przebudowie nie tylko odzyskają one swój historyczny wygląd, ale również będą komfortowe, bezpieczne i dostępne dla wszystkich podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami – mówi członek zarządu PKP S.A. Ireneusz Maślany.
Przebudowy dworców w Pilawie, Celestynowie i Życzynie to koszt odpowiednio 10,9 mln złotych brutto, 8,34 mln złotych brutto i 8,56 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Nie możemy doczekać się nowej odsłony historycznych obiektów.